Trwa ładowanie...

Ikea w Szczecinie prawie gotowa. Zostanie otwarta przed końcem półrocza

Przed wakacjami Ikea otworzy pierwszy sklep na Pomorzu Zachodnim. Zakończyła się rekrutacja 260 pracowników, trwają ostatnie prace wykończeniowe.
Share
Ikea w Szczecinie zostanie otwarta między Wielkanocą a wakacjami
Ikea w Szczecinie zostanie otwarta między Wielkanocą a wakacjami
d2kpbct

Do niedawna najbliższy sklep Ikea mieszkańcy Pomorza Zachodniego mieli po drugiej stronie granicy. Przez lata ten system się sprawdzał, bo wielu mieszkańców przygranicznych miejscowości do Niemiec jeździło niemal jak do sąsiedniego powiatu. Żadnych kontroli, dokumentów, człowiek nawet nie czuł, że jest za granicą.

Ograniczenia wynikające z pandemii zupełnie zabiły ten przygraniczny luz, więc mieszkańcy Pomorza Zachodniego, którzy lubią stylistykę oferowaną przez szwedzką sieć, z zadowoleniem przyjmą informację, że jeszcze w pierwszej połowie roku otwarty zostanie sklep przy ul. Białowieskiej w Szczecinie.

W piątek Ikea potwierdziła, że zakończyła już rekrutacje personelu. W sumie zatrudnienie znalazło 260 osób. I tak, placówka będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej.

d2kpbct

W Ikea maseczka na twarzy, albo brak zakupów. Prof. Flisiak ocenia ten ruch

Ikea chwali się ekologicznymi rozwiązaniami

Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego centralnym elementem jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość około 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną. Następnie wpompowywana jest na powierzchnię, a po przejściu przez pompy ciepła używana jest do ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody – wyjaśnia sklep.

d2kpbct

Do podgrzania wody w sklepie będzie wykorzystywana energia cieplna wytwarzana przez urządzenia chłodnicze, w które wyposażona jest część gastronomiczna sklepu.

Budynek został zaprojektowany tak, by maksymalne wykorzystać światło dzienne. Szczecińska Ikea wykorzystywać będzie również deszczówkę. Zbierana z dachu woda będzie oczyszczana i przechowywana w zbiornikach wewnętrznych obiektu, a następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku.

Sklep otaczać będą "łąki kwietne", na których zainstalowanych zostanie kilkadziesiąt domków dla ptaków, nietoperzy i owadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kpbct

Podziel się opinią

Share
d2kpbct
d2kpbct