IKS rozbudowuje infrastrukturę kopalni Mogilno

W należącej do Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" kopalni Mogilno wybudowane zostaną rurociągi technologiczne, w tym solanki, które pozwolą na uruchomienie sześciu nowych otworów eksploatacyjnych. Dzięki nim zwiększy się zdolność produkcyjną solanki.

14.10.2015 10:20

Na realizację inwestycji IKS podpisały kontrakt z Mostostalem Płock o wartości 20 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się w listopadzie i potrwają do grudnia 2016 r. - poinformowała PAP w środę Karolina Sobieraj z biura prasowego spółki.

IKS z grupy kapitałowej PKN Orlen są największym w Polsce producentem solanki - w ciągu roku jest to ok. 9 mln metrów sześć. Solanka przesyłana jest do krajowych zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Wykorzystywana jest również w procesach tłoczenia ropy naftowej i paliw do podziemnych magazynów, które są jedynym tego typu obiektem w Polsce o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Jak zaznaczyła Sobieraj, budowa rurociągów technologicznych w kopalni Mogilno realizowana będzie w ramach "Strategii kawernowej" IKS "Solino", obejmującej w sumie kilkanaście zadań inwestycyjnych, których celem jest m.in. "podniesie zdolności operacyjnych i funkcjonowanie" podziemnych magazynów ropy naftowej i paliw, zgodnie z wymogami ustawowymi na 2018 r".

Według znowelizowanych w maju 2014 r. regulacji, dotyczących zapasów obowiązkowych ropy i paliw, infrastruktura logistyczna od 1 stycznia 2018 r. będzie musiała spełniać wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni. Od 2024 r. wymagania te zostaną zaostrzone i również ropa będzie musiała być wytłaczana w ciągu 90 dni.

W ramach kontraktu z Mostostalem Płock w kopalni Mogilno zbudowane zostaną rurociągi technologiczne wody przemysłowej, solanki oraz oleju solarowego, służącego do izolacji stropu kawerny, czyli oddzieleniu skały solnej od solanki. Celem jest włączenie do eksploatacji nowo odwierconych sześciu otworów produkcyjnych. W ramach inwestycji powstaną również drogi dojazdowe wraz z placami składowymi.

"Uruchomienie nowych otworów znacząco zwiększy tzw. front solankowy kopalni, czyli zdolności produkcyjne solanki. Przedłużą one także możliwość eksploatacji pokładów soli Mogilno I" - podkreśliła Sobieraj.

Podziemne magazyny ropy naftowej i paliw IKS znajdują się ok. 350 metrów pod ziemią w wyeksploatowanych kawernach solnych kopalni Góra i działają od 2002 r. W lutym PKN Orlen informował, że rozbudowywane od 2011 r. magazyny osiągnęły tam docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. Obecnie spółka ta posiada w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych.

W grudniu 2014 r. zarząd IKS przedstawił m.in. analizę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczącą podziemnych magazynów spółki w Górze, gdzie przechowywane są zapasy interwencyjne ropy i paliw w 10 kawernach o łącznej pojemności ponad 5,37 mln metrów sześc. Według tej analizy, wszystkie tamtejsze kawerny mają orzeczenia i ekspertyzy o ich technicznej sprawności i szczelności, a potencjał magazynowy na poziomie ponad 6,13 mln metrów sześc. "jest maksymalną i optymalną pojemnością tego magazynu, pozwalającą na jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat".

W ostatnim czasie IKS uzyskało pozwolenie wodnoprawne, niezbędne do rozpoczęcia budowy nowego ujęcia wody z rzeki Noteć wraz z pompownią. Inwestycja ta pozwoli spółce na zwiększenie ilości wody przesyłanej do podziemnych magazynów ropy naftowej i paliw w kopalni "Góra". Przedsięwzięcie będzie realizowane prawdopodobnie w 2016 r., także w ramach "Strategii kawernowej" IKS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)