Trwa ładowanie...

Ile będzie kosztować wykup Mieszkania+? Eksperci wyliczyli kwoty

Rządowy program Mieszkanie+ na razie ma nieporównanie mniejszą skalę niż "Rodzina 500+" - na razie powstaje pół tysiąca lokali. Zainteresowanie tym programem jest jednak bardzo duże, a wiele osób chce wiedzieć, ile będzie kosztować wykupienie takiego lokum na własność. Eksperci przedstawili wyliczenia.

Ile będzie kosztować wykup Mieszkania+? Eksperci wyliczyli kwotyŹródło: Fotolia
d33f0jc
d33f0jc

Na razie brakuje szczegółowych informacji na temat programu Mieszkanie+, ale z treści Narodowego Programu Mieszkaniowego wynika, że miesięczny czynsz wyniesie od 10 zł za metr kwadratowy do 20 zł/mkw.

Warto zaznaczyć, że stawki te nie obejmują opłat za media i części wspólne budynku. Nie obejmują też opłaty za wykup, która będzie doliczana dodatkowo.

Nie będą to jednak duże kwoty. Dopłata ma wynieść 2 zł/mkw. przy najniższej stawce czynu (10 zł/mkw.) i 4 zł/mkw. w przypadku najwyższej stawki (20 zł/mkw.).

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy, że stawka 12 zł/mkw. jest realna tylko dla małych miast, natomiast w przypadku metropolii, bardziej realistyczny jest miesięczny koszt najmu i wykupu zbliżony do 24 zł/mkw.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawili wyliczenia kosztów dla dwóch mieszkań.

d33f0jc

Przykład 1. Mieszkanie położone w małym mieście ma 40 mkw. Miesięczna opłata wraz z wykupem wynosi 12 zł/mkw. Łączny koszt najmu w skali miesiąca wyniesie 480 zł, w tym 80 zł opłaty za wykup. Po 25 latach suma opłat za wykup wyniesie 24 000 zł. Po doliczeniu czynszów kwota ta wzrasta do 144 000 zł.

Przykład 2. Mieszkanie o powierzchni 50 mkw. w Warszawie. Miesięczna opłata wynosi 24 zł/mkw. Łączny koszt najmu w skali miesiąca wyniesie 1200 zł, w tym 200 zł opłaty za wykup. Po 25 latach łączny koszt wykupu tego mieszkania wyniesie 360 000 zł.

RynekPierwotny.pl wskazuje, że przy inflacji wynoszącej 2,5 proc. rocznie, w przypadku pierwszego mieszkania kwota 144 tys. zł za ćwierć wieku będzie miała identyczną wartość jak obecne 77 832 zł. Z kolei w przypadku "warszawskiego mieszkania kwota 360 tys. będzie mieć identyczną siłę nabywczą jak obecne 194 581 zł.

- Oczywiście nie można przewidzieć rynkowej wartości za 25 lat lokalu, które uczestnik programu Mieszkanie+ nabędzie na własność - zaznacza Andrzej Prajsnar. - W przypadku małych miast, zagrożeniem wydaje się spadek cen lokali związany z problemami demograficznymi - wskazuje.

- Jeżeli proponowane warunki wykupu lokali z programu Mieszkanie+ zostaną rzeczywiście wprowadzone, to najemcy będą mieli sporą motywację do stopniowej spłaty - dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

d33f0jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33f0jc