Ile dla lekarzy rezydentów?
Wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.
Wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej - postanowiła we wtorek sejmowa komisja zdrowia. Posłowie nie przyjęli propozycji, by było to 100 proc. średniej.
Komisja zajmowała się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt upraszcza procedury zatrudnienia w Polsce lekarzy z państw UE oraz ustala warunki rezydentur (czyli specjalizacji robionych po studiach medycznych).
Rezydentury mają być finansowane z budżetu państwa. Rezydentury, jak do tej pory, mają być finansowane z budżetu państwa, a minister zdrowia ma ustalać ich liczbę w poszczególnych województwach (w rozbiciu na poszczególne dziedziny medycyny).
Według obecnego na posiedzeniu komisji wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, w 2007 r. liczba miejsc rezydenckich wynosiła 1529, w 2008 r. resort planuje zwiększenie ich do 2500.
Grupa posłów PiS chciała, by pensja wynosiła jedną średnią krajową. Grupa posłów PiS - autorów nowelizacji - chciała, by pensja rezydenta wynosiła jedną średnią krajową. Nie zgodził się na to rząd twierdząc, że nie ma w tej chwili takich możliwości budżetowych.
Twardowski powiedział, że resort zdrowia chciałby, by pensja rezydenta wynosiła nawet 120-150 proc. średniej krajowej, ale nie jest to obecnie możliwe. Podkreślił, że taka podwyżka wymusiłaby ograniczenie liczby rezydentur. Posłowie PiS wnieśli wniosek mniejszości, który ustala wynagrodzenia rezydenta na poziomie jednaj średniej krajowej.
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł odpowiadał, że rezydentury nie są już atrakcyjne dla młodych lekarzy i podejrzewa, że ta liczba miejsc nie zostanie przez nich wykorzystana.(PAP)
Zobacz jeszcze:
Rewolucyjne zmiany czekaj bezrobotnych