Trwa ładowanie...

Ile jest warta praca kobiety w domu, a ile mężczyzny?

Gospodynie pytane o pracę w domu mówią, że nie pracują tylko prowadzą dom. Ale już mężczyźni świadczący usługi dla domu potrafią słono wycenić swoją pracę, czego przykładem jest firma „Mąż na godziny”

Ile jest warta praca kobiety w domu, a ile mężczyzny?Źródło: thinkstock
dezleby
dezleby

Mimo, że kobiety mają coraz więcej do powiedzenia w różnych sferach życia publicznego, temat pracy w domu podejmowany jest nader rzadko. Szybko przybywa kobiet realizujących się zawodowo, jednak podział obowiązków domowych zmienia się w sposób mało dostrzegalny. Same kobiety nie doceniają swojego wymiernego wkładu w gospodarstwo domowe.

Zakompleksione Polki

Badania Research International wykazały, że Polki są jednymi z najbardziej zakompleksionych kobiet w Europie. W porównaniu z innymi Europejkami mają problemy z przyjmowaniem słów uznania i tylko 40% z przebadanych Polek przyznało, że lubi być komplementowana. Okazuje się, że łatwiej im zaakceptować krytykę, niż przyjąć pochwały na temat talentów, sukcesów czy korzystnego wyglądu. – Łapię na tym, iż jeśli mnie ktoś niespodziewanie pochwali, jestem tym mocno skrępowana. W niezrozumiałym odruchu neguję to, co ktoś właśnie docenił. Czasem swoje zażenowanie próbuję przykryć jakimś żartem, zamiast przyjąć to w sposób naturalny – mówi Wiola, atrakcyjna 37-latka z wyższym wykształceniem – Staram się jednak z tym walczyć u siebie a jednocześnie chwalić inne kobiety, jeśli jest ku temu okazja – przyznaje.

Kiedyś - tresowanie, dziś - motywowanie

Współczesne pokolenie trzydziestolatków i czterdziestolatków dorastało w rodzinach, gdzie liczyło się posłuszeństwo i pokora. Nikt nie analizował jaki wpływ na ich życie będzie miał brak pewności siebie i niska samoocena, zwłaszcza w wypadku dziewczynek, które po prostu miały być grzeczne. A brak wiary w siebie przenosi się na wszystkie sfery, w tym zawodową oraz ma bezpośrednie przełożenie na brak aktywności kobiet w życiu politycznym i kulturalnym. Tymczasem nasze role domowe, społeczne i zawodowe uwarunkowane są głównie w tradycji kulturowej, a w dużej mierze zależą od wzorców wyniesionych z domu. Dopiero nowe pokolenie dzieci i młodzieży odbiega od utartych przez dziesięciolecia wzorców wychowania i jest pozytywnie motywowane. Na razie to głównie rodzice angażują się w to, żeby dziecko miało wysoką samoocenę. Nie jest to proces masowy, ale świadomie mamy i ojcowie wyciągają wnioski ze swojego dzieciństwa, czytają i dokształcają się, nie licząc w tej kwestii na szkoły.

Czy praca w domu też jest pracą?

Badania CBOS z 2006 roku nt. Podziału obowiązków domowych między kobietami i mężczyznami wskazują, że tradycyjny podział ról przy wykonywaniu obowiązków domowych jest w Polsce najbardziej popularny, a na wsi dominujący. Sytuacja zmienia się wśród badanych z wyższym wykształceniem, dobrze oceniających swoją sytuację materialną, przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji. W gronie tym wzrasta liczba osób, które twierdzą, że obowiązki domowe wykonywane są przez kobiety i mężczyzn wspólnie lub na zmianę. Harówka-domówka

dezleby

W sprawozdaniu z 2000r., dotyczącym czasu pracy kobiet Krystyna Chinowska obliczyła, że przeciętna, aktywna zawodowo kobieta poświęca średnio ok. 4 godz. pracy na rzecz wspólnego gospodarstwa domowego. Z kolei kobieta bierna zawodowo analogicznie – 8,6 godz. Sytuacja wyrównuje się w dni świąteczne, kiedy obie grupy pań poświęcają na prace domowe podobną ilość godzin: 5,7 – 6 godz. W tej sytuacji panie zapytane przez CBOS, na jakie działania znajdują zawsze czas, a na które im go brak, odpowiedziały, że z zasady znajdują czas na codzienne czynności domowe i opiekę nad dziećmi. Z reguły brak im czasu na działalność społeczną, polityczną czy charytatywną. Często nie znajdują czasu na czynny wypoczynek, życie towarzyskie, hobby, zainteresowania i lektury.

Ile kosztuje praca w domu?

Zupełnie teoretycznie, niejako dla eksperymentu, obliczmy wartość przykładową pracy domowej przy założeniu 4 godzin dziennie (przykład kobiety czynnej zawodowo). Bilans na 1 miesiąc to ok. 120 godzin pracy. Tylko jaką tu przyjąć stawkę? Możemy założyć stawki z szarej strefy oscylujące 10-20zł w zależności od rodzaju wykonywanych prac. Jeśli jednak optymistycznie przyjmiemy, że jesteśmy wysoko wyspecjalizowaną firmą domową i wzorem cennika firmy „Mąż na godziny” zaproponujemy stawkę godzinową z upustem w wysokości 45 zł brutto, to śmiało możemy zrezygnować z pracy zawodowej i zająć się domem na serio. Przeliczając 120 godz. na stawkę 45zł otrzymujemy 5400zł brutto miesięcznie. A jeśli nawet przyjąć rozsądną stawkę 15zł, to i tak nie jest źle, bo do naszej pensji udaje się nam dorobić 1800zł.

Praca domowa kobiet w Polsce nie jest doceniana ani nawet dostrzegana. Traktuje się ją nie jako wymierną finansowo czynność, a raczej jako bezpłatny, automatyczny i naturalny obowiązek każdej kobiety, bez względu na jej zainteresowania, aspiracje czy plany zawodowe. Jednocześnie same Polki wciąż nie potrafią docenić swojej wartości. A więc drogie Panie załóżcie, że godzina waszej pracy w domu warta jest 49 zł brutto i od razu poczujecie się lepiej. Choć póki co nie będziecie przez to bogatsze. Chyba że duchowo.

Epe/JK

dezleby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dezleby