Trwa ładowanie...

Ile miodu w miodzie. Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej

W 48 z 269 partii miodu wykryto nieprawidłowości. W tym obecność syropu cukrowego, czy zbyt małą zawartość kwiatowego pyłku.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ile miodu w miodzie. Wyniki kontroli Inspekcji HandlowejŹródło: iStock.com
d1k16mv
d1k16mv

Jak podaje UOKiK, w 2017 roku w Polsce wyprodukowano ponad 15 tys. ton miodu. Drugie 15 tys. trafiło na półki polskich sklepów zza granicy.

Zawartość słoików z miodem Inspekcja Handlowa sprawdziła w 43 placówkach, w tym w dużych i małych supermarketach, sklepach internetowych czy hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w 21 kontrolowanych punktach sprzedaży.

Inspektorzy pobrali 269 partii modu. Zastrzeżenia dotyczyły w 48. 36 zakwestionowano ze względu na nieodpowiednie oznakowanie, a 12 z powodu złej jakości.

d1k16mv

Jak informuje UOKiK, miód nektarowy określa się nazwą rośliny, z której pochodzi większość zawartego w produkcie pyłku.

Zobacz też: Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Jak pokazują badania, część pobranych próbek zawierała mniej takiego pyłku niż wymagają przepisy. Na przykład w miodzie lipowym zawartość pyłku lipy wynosiła od 1,9 do 7,7 proc., a powinna wynosić nie mniej niż 20 proc. W miodzie gryczanym zawartość pyłku gryki wynosiła od 23,8 do 35,5 proc, a powinna wynosić min. 45 proc. W miodzie akacjowym zawartość pyłku akacji wynosiła 22,2 proc., zamiast minimum 30 proc.

W niektórych próbkach wykazano wyższą niż dopuszczalna zawartość HMF - związku chemicznego, który powstaje stopniowo w miodzie podczas przechowywania, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze oraz świetle słonecznym. Jego zawartość jest wskaźnikiem jakości miodu – im niższa, tym miód lepszej jakości.

d1k16mv

- Ponadto w smaku miodu akacjowego był wyraźnie wyczuwalny syrop cukrowy, co nie jest typowe dla miodu - czytamy w komunikacie UOKiK.

W efekcie przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli UOKiK wydał osiem decyzji o wymierzeniu kar pieniężnych o łącznej wartości 6,9 tys. zł za wprowadzenie do obrotu wyrobów nieodpowiadających jakości handlowej, w tym jedną decyzję z uwagi na zafałszowanie - zaniżoną zawartość netto w dwóch opakowaniach miodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1k16mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k16mv