Trwa ładowanie...

Ile mógłby zarabiać prezes giganta powstałego w wyniku połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu?

Kilka tygodni temu gruchnęła wieść, że PKN Orlen, PGNiG oraz Lotos mogą zostać połączone. Firma Sedlak & Sedlak postanowiła oszacować, jakie wynagrodzenie zgodnie z warunkami rynkowymi mógłby otrzymać prezes takiej spółki.

Ile mógłby zarabiać prezes giganta powstałego w wyniku połączenia PKN Orlen, PGNiG i Lotosu?Fot: PKN Orlen
d1ntza5
d1ntza5

Kilka tygodni temu gruchnęła wieść, że PKN Orlen, PGNiG oraz Lotos mogą zostać połączone. Firma Sedlak & Sedlak postanowiła oszacować, jakie wynagrodzenie zgodnie z warunkami rynkowymi mógłby otrzymać prezes takiej spółki.

Na początek warto zobaczyć ile zarobili prezesi trzech paliwowych spółek w 2014 roku. Najwięcej, prawie 3 mln PLN, zarobił prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec. Na drugim miejscu znalazł się prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Jego roczna pensja wyniosła ponad 1,9 mln PLN. Najmniejszymi spośród trójki zarobkami mógł pochwalić się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz – 1,5 mln PLN.

Schemat 1. Zarobki prezesów PKN Orlen PGNiG oraz Lotos w 2014 roku

Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?

Aby odpowiedzieć na główne pytanie artykułu – „Ile mógłby zarobić prezes paliwowego giganta?” zrobiliśmy benchmark wynagrodzeń w odniesieniu do grupy spółek o podobnych parametrach. Jako podstawę porównania uwzględniliśmy dwa kryteria:

  • przychód za rok 2014,
  • kryterium branżowe: przemysł rafineryjny i/lub wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego.
d1ntza5

Łączny przychód PGNiG, PKN ORLEN i Lotos za rok 2014 wyniósł 169,6 mld PLN. W porównaniu musieliśmy wykorzystać dane pochodzące ze spółek zagranicznych, ponieważ w Polsce nie ma tak dużych firm, nawet poza branżą paliwową i rafineryjną. Do grupy porównawczej zakwalifikowaliśmy spółki o przychodach pomiędzy 58,2 mld PLN a 412 mld PLN (przychody w lokalnych walutach, w których firmy raportowały, przeliczyliśmy wg kursów średniorocznych NBP za 2014 rok). W efekcie grupę porównawczą stanowi 10 spółek, w tym 4 spółki z Europy (austriacki OMV, hiszpański Gas Natural, norweski Statoil, angielski BG Group) oraz 6 spółek z USA (Devon Energy, Marathon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton, Anadarko).

W obliczaniu wynagrodzenia uwzględniliśmy tylko wynagrodzenie w gotówce, na które składały się pensja podstawowa i premia roczna. Należy zauważyć, że w większości zagranicznych firm, szczególnie w USA, przeważającą część wynagrodzenia wypłacana jest w akcjach spółki, którą zarządza menadżer (jest to około 80-90 proc. wynagrodzenia całkowitego, w Europie wartość ta wynosi około 50-60 proc.). W Polsce taka praktyka jest mniej popularna, przez co przyznanych akcji nie uwzględniliśmy w obliczeniach.

Z porównania wynika, że prezes potencjalnie powstałej spółki powinien dostać pensję w wysokości 5 097 245 PLN (jeżeli ustalimy ją na podstawie mediany w grupie porównawczej). To wynagrodzenie może wydawać się wysokie, jednak taka suma dałaby mu zaledwie 5 miejsce w rankingu wynagrodzeń menedżerów spółek notowanych na GPW w 2014 roku. Prezes paliwowego giganta znalazłby się za prezesami Comarch SA, TVN SA, PKO BP SA i Wawel SA, pomimo że nowo powstały podmiot byłby nieporównywalnie większy niż wymienione przedsiębiorstwa. **

d1ntza5

Podsumowanie

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotosu, jeżeli zaistnieje, będzie jednym z największych wydarzeń w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen już w tym momencie jest największą spółką w Europie środkowo-wschodniej. Planowane przedsiębiorstwo będzie znacząco większe i będzie mogło śmiało konkurować pod względem przychodów z największymi firmami na świecie. Z tych powodów znalezienie menedżera, który będzie w stanie takim 'gigantem' zarządzać, może wiązać się z niemałym problemami._ _

_ Konrad Akowacz _*_ _*

_ Sedlak _*_ & _*_ Sedlak _


Bibliografia:

  1. Raport Sedlak & Sedlak „_ Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku _”
  2. Raporty roczne (za rok 2014) PKN Orlen SA, PGNiG SA oraz LOTOS SA
  3. Raporty roczne (za rok 2014) OMV, Statoil, Gas Natural, BG Group, Anadarko, Devon Energy, Marthon Petroleum, Valero Energy, Conoco Phillips, Halliburton
d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5