Ile płacimy na wynagrodzenia administracji państwowej?
Polska nie należy niestety do krajów, które mogłyby się pochwalić nadwyżkami budżetowymi. Corocznie problemem naszym nie jest to jak uniknąć dziury budżetowej, ale co zrobić, aby się nie powiększała i z jakich środków ją sfinansować.
23.05.2013 | aktual.: 16.06.2014 14:27
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
Bezkonkurencyjny pod tym względem okazuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2011 roku na wynagrodzenia przeznaczono w nim kwotę ponad dwóch miliardów PLN. Było to o 7,5 razy więcej niż w Głównym Urzędzie Statystycznym, zajmującym miejsce drugie. Oczywiście w czołówce są instytucje największe, zatrudniające zdecydowanie więcej osób niż pozostałe. Warto jednak zwrócić uwagę na Komisję Nadzoru Finansowego, która zatrudnia o połowę mniej pracowników niż Główny Urząd Miar, ale wydaje na wynagrodzenia kwotę o 16 proc. większą.
Jeśli chodzi o przeciętną wysokość zarobków to miejsce pierwsze należy się Sądowi Najwyższemu. Średnio ponad 9 000 PLN zarabiali pracownicy Trybunału Konstytucyjnego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Kancelarii Prezydenta. Na końcu stawki znajdują się liderzy poprzedniego zestawienia - ZUS, KRUS oraz GUS.
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
Bardziej wnikliwa analiza struktury wynagrodzeń w poszczególnych instytucjach częściowo wyjaśnia powstałe dysproporcje. Przykładowo, 1/3 stanu zatrudnienia w Sądzie Najwyższym stanowią osoby zaliczane do grupy „sędziowie i prokuratorzy”. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 18 830 PLN. Kwota ta znacząco zawyża średnią, gdyż pozostali pracownicy zarabiali przeciętnie 6 083 PLN, co plasuje ich mniej więcej w połowie zestawienia zaprezentowano na wykresie 2. Inny przykład - zatrudnieni w centrali ZUS otrzymywali miesięcznie 5 975 PLN, a osoby związane z orzecznictwem lekarskim jeszcze więcej, bo przeciętnie 7 813 PLN. Takich pracowników miał jednak ZUS niespełna 2 300, podczas gdy w regionach zatrudniał prawie 44 000 osób, których średnie wynagrodzenie wynosiło 3 519 PLN.
Na zakończenie zaprezentowano porównanie dynamiki przeciętnych wynagrodzeń w poszczególnych instytucjach (wykres 2.). Do jej obliczenia wzięto pod uwagę wartości w latach 2010 i 2011.
Największy spadek wartości przeciętnego wynagrodzenia odnotowano w biurze Rzecznika Praw Pacjenta. W większości instytucji wskaźnik ten jednak wzrósł. Jego dynamika była najwyższa we wszystkich czterech kancelariach oraz w biurze Rzecznika Praw Dziecka.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!
Grzegorz Spólnik
Sedlak & Sedlak
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )