Ile Polacy dają księdzu, gdy przychodzi "po kolędzie”? Zależy, gdzie mieszkają

Nawet 100 złotych przekazują duchownym mieszkańcy aż trzech województw.

Ile Polacy dają księdzu, gdy przychodzi "po kolędzie”? Zależy, gdzie mieszkają
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Piotr Skórnicki

Niebawem księża w całym kraju zaczną odwiedzać swoich parafian. Podczas tradycyjnej kolędy w zwyczaju jest przekazać duszpasterzowi datek. Kwoty, jakie wkłada się do kopert nie są regulowane, zazwyczaj używa się określenia "co łaska”. Ile dokładnie znaczy ten termin w poszczególnych województwach, sprawdził serwis poranny.pl.

*W trzech województwach średnia to nawet 100 złotych. *Takie kwoty wrzucają mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Porównywalne sumy, bo około 70 złotych, otrzymują księża w województwie lubelskim. W województwie podlaskim średnia suma ofiar wynosi 60 złotych.

*Na Podkarpaciu księża nie dostają nic. *W województwie podkarpackim, decyzją biskupa, księża nie mogą przyjmować kopert z pieniędzmi – podaje poranny.pl. Na wielki zarobek nie powinni również liczyć duchowni z województw lubelskiego i wielkopolskiego. W obu regionach średnio w kopercie otrzymują po 20 złotych. 40 złotych płacą natomiast mieszkańcy Mazowsza. W pozostałych województwach średnia ofiara wynosi 50 złotych.

Wysokość datku zależy od miejsca zamieszkania i zaangażowania w życie parafii. Osoby mało religijne, jeśli decydują się przyjąć księdza, dają z reguły mniejsze sumy. W dużych miastach jest to około 30 złotych, a w mniejszych miejscowościach kwota od 10 do 20 złotych – informuje "Dziennik Zachodni”.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)