Ile zarobisz w budowlance, a ile w nieruchomościach

W budowlance, jeśli płace poszły w górę, to nieznacznie. Za to w nieruchomościach wzrost zarobków sięga nawet 10-15%

Ile zarobisz w budowlance, a ile w nieruchomościach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W budowlance, jeśli płace poszły w górę, to nieznacznie. Za to w nieruchomościach wzrost zarobków sięga nawet 10-15%. – wynika z analizy ekspertów firmy rekrutacyjnej Hays Poland.

Wynagrodzenie murarzy czy tynkarzy tylko nieznacznie wzrosły, jeśli porówna się I kwartał 2010 r. do analogicznego okresu w 2009 r. Największe zmiany (ok. 15%) nastąpiły jedynie na stanowiskach specjalistycznych: project managerów, starszych architektów, kierowników budów oraz osób realizujących projekty w sektorze energii odnawialnej (deweloper projektów wiatrowych – wind project developer). - Zmiany w wysokościach płac wynikają ze wzrostu liczby realizowanych inwestycji budowlanych oraz ze zmiany strategii firm w sektorze budowlanym, które przestały „przesadnie” oszczędzać i odmroziły wstrzymywane wcześniej projekty rekrutacyjne – wyjaśniają eksperci Hays Poland.

I dodają, że ukończone kursy czy studia podyplomowe są jedynie atutem kandydata i nie wpływają na wysokość proponowanego wynagrodzenia.

A jak wygląda sytuacja w nieruchomościach? Obecny rok, po spadkach wynagrodzeń w 2009, przyniósł wzrost płac o około 10-15% (w zależności od firmy i stanowiska). Najwięcej mogą zarobić pracownicy firm prywatnych z kapitałem zagranicznym, ale taka tendencja utrzymuje się niezmiennie od wielu lat.

Specjaliści z Hays Poland sprawdzili też, jakich fachowców poszukują obie branże. Okazało się, że w sektorze budowlanym najbardziej rozchwytywana jest obecnie kadra inżynieryjna do robót drogowo-mostowych. Duże zapotrzebowanie jest również na inżynierów z doświadczeniem w budownictwie przemysłowym w sektorach: energetyka konwencjonalna, energia odnawialna, ochrona środowiska. Nie brakuje także ofert dla project managerów.

W nieruchomościach na brak propozycji zatrudnienia nie narzekają doświadczeni kandydaci na stanowisko specjalisty ds. wynajmu (powierzchnie handlowe, biurowe). Wzrosło również zapotrzebowanie na zarządców nieruchomości komercyjnych, którzy są poszukiwaniu w związku z powstaniem nowych działów czy nawet całych firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Nadal jest mało wakatów na stanowiska specjalistów ds. ekspansji czy rozwoju.

Mirosław Sikorski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)