Indeks cen mieszkań spadł w XI o 1,3 proc. mdm - Open Finance, Home Broker
07.12. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań zanotował w listopadzie spadek o 1,3 proc. mdm i wynosi 733,38 pkt. Od początku roku indeks spadł o 12,4 proc. - wynika z...
07.12.2012 | aktual.: 07.09.2016 16:03
07.12. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań zanotował w listopadzie spadek o 1,3 proc. mdm i wynosi 733,38 pkt. Od początku roku indeks spadł o 12,4 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Zdaniem autorów raportu, potencjał do dalszych obniżek cen mieszkań jest na wyczerpaniu i przed końcem I połowy 2013 r. powinien wystąpić dołek cenowy.
"Po lekkim odbiciu miesiąc wcześniej, listopadowy odczyt indeksu cen transakcyjnych mieszkań wskazuje na jego powrót do tendencji spadkowej. Jak wynika z najnowszych danych dotyczących transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker, wartość wskaźnika stopniała do 733,38 pkt, czyli spadła o 1,26 proc. w porównaniu z październikiem. Od początku roku przecena mieszkań mierzona naszym indeksem sięga już 12,4 proc." - napisano w raporcie.
Zdaniem autorów raportu, potencjał do dalszych obniżek cen mieszkań jest na wyczerpaniu i przed końcem I połowy 2013 r. powinien wystąpić dołek cenowy.
"Wzmożone zainteresowanie Rodziną na Swoim będzie też pewnie widoczne w danych za grudzień. Wiadomo już co prawda, że Rodzinę na Swoim zastąpi nowy program pn. Mieszkanie dla Młodych, ale na jego wprowadzenie trzeba jednak będzie poczekać przynajmniej do drugiej połowy przyszłego roku. Nie oznacza to bynajmniej, że pierwsza połowa przyszłego roku musi przebiegać pod dyktando dalszych spadków cen mieszkań. Nawis podażowy mieszkań osiągnął już swoje maksimum w trzecim kwartale i zaczął się zmniejszać" - napisano.
"Oczywiście, w ujęciu liczbowym oferta sprzedażowa deweloperów cały czas pozostaje na wysokim poziomie i przy obecnej skali sprzedaży potrzeba dużo czasu na jej zredukowanie. Niemniej trzeba pamiętać, że marże realizowane przez deweloperów są już teraz niskie, zaś obowiązki nałożone na nich przez tzw. ustawę deweloperską tylko dokładają im pracy i kosztów, a materiały budowlane czy koszty pracy bynajmniej wcale nie są mniejsze niż rok temu. Gdzie jest więc granica opłacalności ich działalności? Pokażą to nadchodzące miesiące. W naszej opinii potencjał do dalszych obniżek cen mieszkań jest już na wyczerpaniu, a dołek cenowy powinien wystąpić przed końcem pierwszej połowy przyszłego roku" - dodano. (PAP)
nik/ ana/