Trwa ładowanie...
d21u9re

Indeks giełdowy spółek stosujących się do zasad islamu

Londyńska giełda (London Stock Exchange) zainauguruje nowy indeks oferujący możliwości inwestowania w akcje spółek stosujących się do zasad islamu - zapowiedział premier David Cameron na konferencji inwestorów z krajów muzułmańskich w Londynie.
Share
Indeks giełdowy spółek stosujących się do zasad islamu
Źródło: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP
d21u9re

Zaznaczył przy tym, że ambicją brytyjskiej metropolii jest stanie się drugim największym obok Dubaju islamskim rynkiem finansowym.

- W sytuacji, gdy pula islamskich funduszy do zainwestowania rośnie o 50 proc. szybciej niż tradycyjna bankowość, gdy globalne islamskie inwestycje do końca 2014 r. mogą przyrosnąć o dalsze 2 bln USD, chcemy dopilnować, by rosły nowe możliwości inwestowania wygenerowane w W. Brytanii - powiedział Cameron na forum, pierwszej w historii tego typu imprezie organizowanej w kraju nie muzułmańskim.

Cameron zapowiedział też, że ministerstwo finansów w najbliższym roku wyemituje obligacje na łączną sumę 320 mln USD, obligacje te (tzw. sukuk), będą zgodne z szariatem. Islamskie prawo zabrania spekulacji finansowych, pobierania i otrzymywania odsetek od kapitału, inwestowania m. in. w pornografię, alkohol i hazard, ale dopuszcza dzierżawę i zysk.

d21u9re

W islamskich finansach chodzi o podział ryzyka i długookresową relację między instytucją finansową, a osobami, które korzystają z ich usług tak, by uniknąć nieoczekiwanego, szybkiego wycofania się z transakcji którejś ze stron - tłumaczą eksperci.

Stąd sukuk będzie przedstawiony jako inwestycja w rzeczywiste aktywa i usługi, a nie jako oprocentowana pożyczka dla brytyjskiego rządu.

Przy pomocy tego rodzaju instrumentów finansują się m. in. rządy Turcji, Malezji i Indonezji. Zaciągając pożyczki w międzynarodowych instytucjach finansowych, lub na finansowym rynku muzułmańskie rządy pożyczają na procent.

Cameron zaznaczył w swym wystąpieniu, że nie ma obaw przed inwestycjami zagranicznych rządów w budynki, projekty energetyczne i kluby piłkarskie w W. Brytanii. Islamski kapitał sfinansował w Londynie m. in. wioskę olimpijską i najwyższy budynek The Shard.

d21u9re

Podziel się opinią

Share
d21u9re
d21u9re