Trwa ładowanie...
d3vuxy0

Indeks Należności Przedsiębiorstw w X spadł do 82,2 pkt. - KPF i KRD

14.11. Warszawa (PAP) - Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) spadł w październiku 2012 roku po raz piąty z rzędu do poziomu 82,2 pkt. z 83,1 pkt. w lipcu - wynika z najnowszego...

d3vuxy0
d3vuxy0

14.11. Warszawa (PAP) - Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) spadł w październiku 2012 roku po raz piąty z rzędu do poziomu 82,2 pkt. z 83,1 pkt. w lipcu - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowy Rejestr Długów. Wskazuje to na dalsze silne pogorszenie w obszarze obsługi należności w polskich firmach.

"W październiku 2012 r. doszło do kolejnego pogorszenia portfela należności polskich przedsiębiorstw. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) spadł po raz piąty z rzędu i osiągnął poziom 82,2 punktu. Jest to trzeci najgorszy wynik w czteroletniej historii badania - jedynie nieznacznie lepszy niż wyniki obserwowane w okresie największego nasilenia zjawisk kryzysowych (kwiecień - lipiec 2009 r.)" - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

"Spadające szybko wskazania INP oznaczają, że przedsiębiorcy mogą się spodziewać dalszego wzrostu problemów z egzekwowaniem należności od swoich klientów/kontrahentów. Z perspektywy makroekonomicznej oznacza to zaś zwiększone ryzyko powstawania zatorów płatniczych" - dodano.

Autorzy badania podają, że INP odzwierciedla stan i opinie przedsiębiorców dotyczące sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem, przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy, średniego okresu przeterminowania, odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności, a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów.

d3vuxy0

"Obecny spadek wartości INP w największym stopniu wynika z bardzo znaczącego pogorszenia się przewidywań przedsiębiorstw dotyczących obsługi zobowiązań przez klientów/kontrahentów w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, istotne znaczenie dla spadku wskaźnika miało zwiększenie obaw przed występowaniem zatorów płatniczych. Jedynie przeciętny okres przeterminowania należności w portfelu działał w kierunku poprawy wskazań INP. Oznacza to jednak jedynie, że przeterminowane należności, które pojawiły się w portfelach polskich firm ostatnio są na razie przeterminowane o stosunkowo krótki okres czasu" - napisano.(PAP)

mj/ osz/

d3vuxy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vuxy0