Indeks WIG20 łamie poziomy wsparcia

Udana końcówka sesji w Stanach Zjednoczonych powodująca wyjście wszystkich głównych indeksów na Wall Street powyżej poziomów odniesienia z dnia poprzedniego oraz dobre zachowanie giełdy w kraju kwitnącej wiśni pozwoliło na otwarcie indeksu spółek o największej kapitalizacji od neutralnego poziomu 2351,51 pkt.

23.10.2012 17:54

Niestety pierwsze dwie godziny handlu to podążanie za coraz mocniej przeceniającymi się parkietami europy zachodniej, co spowodowało zejście indeksu WIG20 w okolice 2331 pkt. Od tego momentu indeks spółek o największej płynności rozpoczął mozolną wspinaczkę z próbą odrobienia strat z pierwszych dwóch godzin handlu. Niestety widoczny brak zaangażowania strony popytowej a uwidoczniony w istotnym spadku obrotów zapowiadał iż przecena w dniu dzisiejszym nie uległa jeszcze zakończeniu.

Tuż po godzinie 12:30 wraz z kolejną falą przeceny na giełdach zachodnich doszło do pogłębienia spadków na warszawskim parkiecie z wyznaczeniem poziomu minimum dla indeksu WIG20 na 2316,94 pkt. Ostatecznie wszystkie kluczowe indeksy zakończyły sesję poniżej wczorajszych poziomów – szeroki WIG przecenił się 1,33 proc. Z istotnych danych makroekonomicznych GUS poinformował o stopie bezrobocia, która we wrześniu wyniosła 12,40 proc. a wydajność pracy wzrosła o 3,3 proc rok do roku. Sprzedaż detaliczna - według GUS - wzrosła we wrześniu o 3,1 proc. rok do roku.

Wśród spółek blue chips poniżej oczekiwań zachowywały się akcje lokomotywy ostatnich wzrostów KGHM-u. Obecna przecena pod względem wartości spadku jest największą deprecjącją akcji miedziowej spółki w trwającym już ponad trzy miesiące trendzie wzrostowym co wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo istotnego ruchu korygującego.

W dalszym ciągu niesatysfakcjonująco zachowują się akcje PKO BP i PKN Orlen. Choć w przypadku ostatniej z wymienionych coraz bardziej widoczne jest wygasanie presji podażowej co w krótkiej perspektywie czasu może przynieść częściowe zniesienie piątkowego ponad pięcioprocentowego spadku. Kolejną spadkową sesję zaliczyły walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Analitycy Societe Generale obniżyli cenę docelową dla JSW do 76 zł z 84,5 zł podtrzymując rekomendację „sprzedaj”. Spadkom wśród największych spółek oparł się jedynie ukraiński Kernel, który zyskał 0,74 proc.

Największe wzrosty na rynku zanotował we wtorek Bioton, który zyskał 12,5 proc. Pomimo zapowiedzi wypłaty 40 groszy zaliczki na poczet dywidendy za 2012 rok ponad 2 proc. traciły na wartości akcje Apatora. Prawo do wypłaty zaliczki uzyskają akcjonariusze posiadający akcje spółki 6 grudnia. Spadkom przewodziły we wtorek Atlantis i ABM Solid, których walory zostały przecenione blisko 20 proc.

Choć w dniu dzisiejszym najsłabiej zachowywał się indeks WIG20 to szerokość rynku 106/242 wskazywała iż w dniu dzisiejszym bezapelacyjnie dominowała strona podażowa. Niemniej jednak na tak słabym rynku można było znaleźć spółki, które charakteryzowały się ponad przeciętną stopą zwrotu. Przełamanie bardzo istotnego poziomu 2350 pkt. przez barometr największych spółek oznacza istotne pogorszenie koniunktury na warszawskim parkiecie z możliwością dojścia do poziomów 2270 pkt. w najbliższym czasie.

Autor komentarza
Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)