Trwa ładowanie...

Indeksy nadal zwyżkują

Warszawski parkiet dobrze rozpoczął tydzień. WIG20 na otwarciu osiągnął 0,9% In plus. Kupującym sprzyjały dobre wyniki notowań giełd zagranicznych i ogólny optymizm panujący na rynku, jednocześnie jednak niedźwiedzie podjęły nieśmiałą próbę zahamowania dynamicznych wzrostów trwających od zeszłego tygodnia.

Indeksy nadal zwyżkująŹródło: WP.PL
dsru2gf
dsru2gf

Próbę taką podjęły dwukrotnie: pierwszy raz około 10:00, natomiast druga tuż przed zamknięciem o 15:30. Z tego powodu indeks główny dopiero na końcu sesji osiągnął swe dzienne maksimum, które wyniosło 2,45%. Obroty były bardzo wysokie i osiągnęły 1 151 mln PLN dla WIG20 i 1 630 mln PLN dla całej giełdy. Spośród spółek głównego indeksu liderem wzrostu była AGORA - plus 7,94%, która kontynuuje rajd już piętą sesję z rzędu. Również akcjonariusze banków mogą zaliczyć dzień do udanych (wysokie wzrosty BRE, PEKAO SA, BZWBK). Słabo natomiast spisywały się papiery CEZ, które straciły 2,84% na wartości. Spośród ważnych danych ekonomicznych, jakie docierały na rynek można jedynie wymienić wskaźnik nowych zamówień przemysłowych dla Eurolandu (wynik 3,1% m/m, prognozowano 1,5% m/m); więcej ważnych statystyk nie podawano.

Wykres WIG
Źródło: Wykres WIG

Od kilku sesji na rynku panuje euforia, wszystkie kluczowe poziomy oporów pokonywane są z marszu a indeksy każdego dnia ustanawiają nowe szczyty trwającej od lutego korekty. Poniedziałkowa sesja, po kolejnym otwarciu z luką hossy, już na początku dnia zapewniła bezpieczny poziom notowań kursu, który znalazł się powyżej 38,2% zniesienia Fibonacciego całej fali bessy. Taki wynik nie usatysfakcjonował jednak byków i w końcówce WIG sięgnął poziomu 38 744 pkt, zapewniając tym samym ponad 2% wzrost. Aktywność inwestorów podczas wczorajszych notowań również nie budzi zastrzeżeń, a obrót sięgający 1,6 mld zł utwierdza w przekonaniu, że potencjał zwyżki jeszcze się nie zakończył. Większość oscylatorów potwierdziła siłę popytu, ADX dotarł kolejny raz w okolice 40 pkt, zapewniając relatywną siłę trendu również w oczach graczy długoterminowych.

Na uwagę zasługuje jednak RSI, który przebił wczoraj swoją linię sygnalną dla rynku wzrostowego i znalazł się w strefie wykupienia. Do wygenerowania sygnałów sprzedaży jeszcze nie doszło, ale tak wysokie poziomy wskaźnika mogą w najbliższym czasie sugerować korektę w dół. Jej zasięg nie jest jednoznacznie przesądzony, ponieważ przy tak pozytywnym nastawieniu rynku trudno wieszczyć mocną korektę. Z drugiej jednak strony, ostatnie sesje mogą skłonić część inwestorów do realizacji zysków, nie zmieniając jednocześnie pozytywnego obrazu rynku.

BM BPH

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf