Indeksy PMI z Europy rozczarowały

W Grecji osiągnięto porozumienie za cenę ogromnych wyrzeczeń , ale na rynkach nie widać euforii. Rynki co prawda odetchnęły, jednak obawy o to, czy Grecja nie ogłosi bankructwa w przyszłości pozostały.

22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 10:58

Tym samym zamiast kontynuacji ruchów trendowych w dniu wczorajszym obserwowaliśmy konsolidację blisko ostatnich maksimów/minimów lokalnych. Rynki koncentrują się w dniu dzisiejszych na odczytach indeksów aktywności z Chin i Europy. Zgodnie z konsensusem rynkowym indeks PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł w lutym do poziomu 49,7pkt. Co prawda jest to najwyższy odczyt od czterech miesięcy, jednak wskazanie utrzymuje się wciąż poniżej 50pkt. Z kolei wstępne dane na temat indeksu PMI z sektora usług i przemysłowego z Niemiec rozczarowały. Odczyty indeksów były niższe niż oczekiwane i zanotowały spadek w lutym, co przełożyło się na osłabienie europejskiej waluty. Mieszane dane na temat wskaźników aktywności napłynęły ze strefy euro. Indeks PMI dla usług spadł w lutym poniżej bariery 50pkt. do poziomu 49,4pkt, podczas gdy odczyt tego wskaźnika dla sektora przemysłowego był nieco wyższy w stosunku do poprzedniej wartości, jednak wciąż poniżej oczekiwań rynkowych. Jeśli odczyt nowych zamówień przemysłu ze strefy
euro również rozczaruje, to możemy oczekiwać, iż eurodolar wybije się dołem z zakresu konsolidacji . Przełamanie wsparcia na poziomie 1,3180-1,3200 otworzyłoby drogę do spadków w rejon 1,3120/30.

Na rynku walutowym większość par pozostaje od wczoraj w konsolidacji. Eurodolar oscyluje poniżej tegorocznego maksimum. Pary złotowe znajdują się blisko minimów lokalnych. Jedynie dolarjen od rana kontynuuje silny ruch trendowy – para USDJPY przełamała istotny opór na poziomie 80 jenów za dolara. Opublikowane dane z Europy na temat indeksów PMI, przy braku innych informacji mogą być symptomem do korekty. Z USA opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości.

EURPLN
EURPLN broni strefy wsparcia w rejonie 4,15-4,16. Z technicznego punktu widzenia dłuższa konsolidacja może przynieść powrót w okolice 4,19-4,20. Najblizszy opór na poziomie 4,1910 wyznacza zniesienie 38,2% Fibo całości spadków z okolic 4,2400. Na wykresie 8h znajdujemy się nadal poniżej chmury ichimoku.

EURUSD
Euro pozostaje dziś nieco słabsze w relacji do dolara, jednak para pozostaje w zakresie konsolidacji 1,3180-1,3290. Poniżej tegorocznego maksimum widoczna jest formacja trójkąta, z której wyłamanie może być impulsem do silniejszego ruchu. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,3260.

GBPUSD
GBPUSD ma trudności z ponownym wyjściem powyżej poziomu 1,5910. Konsolidacja przedłuża się, a w dniu dzisiejszym para handlowana jest poniżej linii poprowadzonej po ostatnich szczytach na wykresie 4h. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,5665, gdzie przebiega wsparcie w postaci zniesienia 38,2% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 1,5236.

USDJPY
USDJPY zachowuje się trendowo. Para przełamała dziś psychologiczny opór w rejonie 80 jenów za dolara i kontynuuje wzrosty. Najbliższym oporem pozostaje połowa zniesienia ostatniej fali spadkowej na poziomie 80,43. Najbliższe wsparcie to poziom 79,40.

Autor: Anna Wrzesińska

eurowalutyzłoty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)