Inflacja spadnie najniżej do 1,8‑2,0 proc. - Zielińska-Głębocka, RPP (aktl.)

...

Dochodzą dalesze wypowiedzi Anny Zielińskiej-Głębockiej. #

15.06. Warszawa (PAP) - Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej członka RPP, najniższy poziom do jakiego może spaść inflacja to 1,8-2,0 proc. Jej zdaniem, wraz z mianowaniem na stanowisko prezesa NBP Marka Belki łatwiej będzie o porozumienie dotyczące FCL między Ministerstwem Finansów, a NBP.

"Prognozy (spadku inflacji - PAP) są różne. Jest bardzo duża niepewność, ta inflacja jeszcze trochę spadnie, ale nie spadnie do poziomu 1,6 proc. Ja myślę, że spadnie do 1,8-2,0 proc. Niżej nie powinno spaść" - powiedziała w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.

Dodała, że spadek inflacji to głównie efekt bazy.

"Moce wytwórcze nie są wykorzystane, stopień ożywienia gospodarczego też się opóźnia troszkę. Jednostkowe koszty pracy też nie rosną, więc takie ważne dla wzrostu inflacji czynniki osłabiają presję inflacyjną. Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja w II połowie roku" - dodała.

Zielińska-Głębocka potwierdziła, że nowy prezes NBP Marek Belka na spotkaniu z RPP poruszał kwestię Elastycznej Linii Kredytowej. Jej zdaniem, wraz z mianowaniem na stanowisko prezesa NBP Marka Belki łatwiej będzie o porozumienie dotyczące FCL między Ministerstwem Finansów a NBP.

"Była oczywiście dyskusja na temat FCL, ale pan prof. Belka prosił, żeby nie ujawniać szczegółów. Wszyscy liczymy, że dojdzie do ugody, ale jak to wygląda nie mogę powiedzieć. Wydaje mi się, że będzie łatwiej (o ugodę ws. FCL - PAP), ponieważ pan prezes Belka już deklarował dobrą współpracę z rządem. Jest to bardzo dobra sytuacja, bo wzmacnia ona wiarygodność NBP, a Polsce pomoże utrzymać stabilność finansową" - powiedziała.

We wtorek Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetowy po maju wyniósł 32.142,1 mln zł, tj. 61,6 proc. planu.

"To jest dobra wiadomość, ale nie powinno to uspokajać ministerstwa finansów, rządu. Jak na warunki Polski jest to duży deficyt. Problem jest z wyceną polskich obligacji, na razie jest dość przyzwoicie, ale jak wrzucą nas do tego samego worka co Węgry to rentowność pójdzie w górę i to jest bardzo ważny element, by utrzymać deficyt pod kontrolą" - dodała Zielińska-Głębocka. (PAP)

nik/ ana/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)