Inflacja w Europie coraz niższa
Dzisiejszy dzień na rynku walutowym przyniósł kontynuację umocnienia dolara wobec większości walut krajów rozwiniętych.
02.06.2014 17:22
Szczególnie mocno wobec dolara tracił Australijczyk, który kolejny raz spadał na fali coraz niższych cen rud żelaza oraz pod wpływem słabszych danych z rynku nieruchomości. W stosunku do dolara słabe także pozostaje euro. Co prawda EURUSD nie przebił jeszcze na trwałe poziomu 1,36, lecz patrząc na dane o inflacji z Niemiec oraz na indeksy PMI wydaje się to być już w zasadzie kwestią czasu. Inflacja CPI w Niemczech w maju spadła do 0,9% r/r, z 1,3% r/r w kwietniu i przy oczekiwaniach na poziomie 1,1% r/r. Zbiorczy indeks PMI dla przemysłu w krajach strefy euro spadł zaś do 52,2 pkt. z 53,4 pkt. w kwietniu i przy oczekiwaniach na poziomie 52,5 pkt. Z takimi danymi presja na działanie ze strony EBC w czwartek jest bardzo mocna. Wydaje się, że obniżki wszystkich trzech stóp procentowych są już w cenach i rynek będzie czekał na konkrety odnośnie programu luzowania, który zwiększy płynność na rynku bankowym.
Dziś także poznaliśmy dane z USA: indeks PMI i indeks ISM. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie (56,4 pkt. vs konsensus: 56,2 pkt.), drugi negatywnie (53,2 pkt. vs konsensus: 55,5 pkt.), więc dane można uznać za lekko negatywne, albowiem waga indeksu ISM jest dużo większa.
Jutrzejszy dzień na rynku walutowym także może okazać się bardzo ciekawy. Już o godz. 06:30 poznamy komunikat po posiedzeniu Banku Australii. W kolejnych godzinach na rynek spłyną dane o cenach nieruchomości w Wielkiej Brytanii, dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz komunikat po posiedzeniu NBP.
Dział Analiz XTB