Trwa ładowanie...
d3krmkx

Infolinia lekowa. Eksperci NFZ dane biorą z internetu

Telefon na tzw. infolinię lekową nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Eksperci twierdzą bowiem, że konsultanci mogą wysyłać pacjentów do innych miast, podczas gdy ich lek jest dostępny w osiedlowej aptece.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Telefon na tzw. infolinię lekową nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Telefon na tzw. infolinię lekową nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. (East News, Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
d3krmkx

Jak to możliwe? Odpowiedź daje środowy "Fakt". Czytamy w nim, że konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzają dostępność leków w aptekach za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych.

Mowa tu m.in. o portalach ktomalek.pl oraz gdziepolek.pl. Pacjenci mogą więc uzyskać identyczną informację o dostępności leków bez dzwonienia do konsultanta, tylko sami sprawdzą to w sieci.

- Może się okazać, że konsultanci wskażą, że dany lek jest dostępny kilkadziesiąt kilometrów dalej, kiedy w rzeczywistości leży w aptece obok na osiedlu - twierdzi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

d3krmkx

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak to możliwe? Wspomniane serwisy internetowe korzystają z bazy danych, do której podłączonych jest tylko część aptek w Polsce, przede wszystkim sieciowych. Nie znajdziemy tam wielu małych, prywatnych i osiedlowych placówek.

d3krmkx

Przypomnijmy, że kryzys lekowy trwa od kilku tygodni. Pacjenci nie mogą zdobyć m.in. specyfików przeciwko cukrzycy (metformax i glucophage) oraz tych przydatnych w leczeniu niedoczynności tarczycy (euthyrox).

Zdesperowani pacjenci często uciekają się do innych rozwiązań. Na zachodzie kraju jeżdżą do Niemiec, a w pozostałych częściach Polski decydują się na zakupy w portalach aukcyjnych. Pisaliśmy o tym w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3krmkx

Podziel się opinią

Share
d3krmkx
d3krmkx