Trwa ładowanie...

Infolinia lekowa. Eksperci NFZ dane biorą z internetu

Telefon na tzw. infolinię lekową nie zawsze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Eksperci twierdzą bowiem, że konsultanci mogą wysyłać pacjentów do innych miast, podczas gdy ich lek jest dostępny w osiedlowej aptece.

Infolinia lekowa. Eksperci NFZ dane biorą z internetuŹródło: East News, fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
d3x82xi
d3x82xi

Jak to możliwe? Odpowiedź daje środowy "Fakt". Czytamy w nim, że konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzają dostępność leków w aptekach za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych.

Mowa tu m.in. o portalach ktomalek.pl oraz gdziepolek.pl. Pacjenci mogą więc uzyskać identyczną informację o dostępności leków bez dzwonienia do konsultanta, tylko sami sprawdzą to w sieci.

- Może się okazać, że konsultanci wskażą, że dany lek jest dostępny kilkadziesiąt kilometrów dalej, kiedy w rzeczywistości leży w aptece obok na osiedlu - twierdzi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak to możliwe? Wspomniane serwisy internetowe korzystają z bazy danych, do której podłączonych jest tylko część aptek w Polsce, przede wszystkim sieciowych. Nie znajdziemy tam wielu małych, prywatnych i osiedlowych placówek.

Przypomnijmy, że kryzys lekowy trwa od kilku tygodni. Pacjenci nie mogą zdobyć m.in. specyfików przeciwko cukrzycy (metformax i glucophage) oraz tych przydatnych w leczeniu niedoczynności tarczycy (euthyrox).

Zdesperowani pacjenci często uciekają się do innych rozwiązań. Na zachodzie kraju jeżdżą do Niemiec, a w pozostałych częściach Polski decydują się na zakupy w portalach aukcyjnych. Pisaliśmy o tym w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x82xi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x82xi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj