Informacja MSZ (komunikat)
...
16.03.2012 12:59
16.03. Warszawa - MSZ informuje:
Ustalenia dotyczące art. 8 Traktatu nie są częścią Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej (tzw. paktu fiskalnego), nie są tym samym umową międzynarodową ani protokołem do niej i nie były podpisywane przez szefów państw i rządów. Uzgodnienia odzwierciedlają polityczne ustalenia - mają charakter wspólnej deklaracji złożonej w momencie podpisywania Traktatu. Podobny charakter mają dziesiątki deklaracji składanych przy podpisywaniu kolejnych traktatów zawieranych w ramach UE.
Uzgodnienia nie są częścią Traktatu i jako takie nie podlegają ratyfikacji przez państwa-sygnatariuszy. Nie wymagają też wdrożenia do krajowego porządku prawnego. Tym samym mogą zostać zmienione w każdej chwili, również w formie uzgodnień politycznych, w rezultacie pierwszych doświadczeń z ich stosowania.
Uzgodnienia dotyczą praktycznych, technicznych, szczegółowych rozwiązań w zakresie wnoszenia do Trybunału Sprawiedliwości UE skarg przeciwko sygnatariuszowi Traktatu, który nie implementował właściwie do krajowego porządku prawnego tzw. reguły budżetowej zawartej w art. 3 Traktatu.
Faktografia:
- Pierwsze spotkanie negocjacyjne w sprawie ustaleń wyjaśniających procedurę wnoszenia skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE (w sprawie art. 8 Traktatu) odbyło się 10 lutego 2012 r.
- Negocjacje i korespondencyjne uzgodnienia w tej sprawie trwały pomiędzy 10 i 24 lutego. Przedstawiciele MSZ uczestniczyli we wszystkich uzgodnieniach.
- Ostateczny tekst uzgodnień został przesłany państwom - przyszłym sygnatariuszom Traktatu 28 lutego.
- 29 lutego tekst ustaleń został przesłany wszystkim członkom Rady Ministrów, jako materiał uzupełniający wniosek w sprawie upoważnienia do podpisania Traktatu. Rada Ministrów, wyrażając zgodę na podpisanie przez Prezesa Rady Ministrów Traktatu (w trybie obiegowym, 1 marca o godz. 12.00), miała tym samym pełną świadomość dokonywania powyższych ustaleń, przy okazji podpisywania Traktatu.
Treść ustaleń:
Uzgodnienia dotyczą praktycznych, technicznych, szczegółowych rozwiązań w zakresie wnoszenia do Trybunału Sprawiedliwości UE skarg przeciwko sygnatariuszowi Traktatu, który nie implementował właściwie do krajowego porządku prawnego tzw. reguły budżetowej zawartej w art. 3 Traktatu, na przykład:
- powiązania momentu wniesienia ewentualnej skargi ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej stwierdzającym, że jedna ze stron naruszyła art. 3;
- zastosowania do procedury postanowień Statutu i Trybunału Sprawiedliwości UE i regulaminu postępowania przed Trybunałem;
- powierzenia obowiązku wniesienia skargi państwom - stronom Traktatu, sprawującym prezydencję w Radzie UE, w interesie wszystkich stron Traktatu z wyjątkiem tej, przeciwko której kierowana jest skarga.
Ustalenia są od 13 marca br. umieszczone na stronach internetowych MSZ wraz ze wszystkimi dokumentami związanymi z podpisaniem Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej 2 marca 2012: http://www.msz.gov.pl/Traktat,o,stabilnosci,,koordynacji,i,zarzadzaniu,w,Unii,Gospodarczej,i,Walutowej,48476.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/