Trwa ładowanie...
d145u5l

InPost z grupy Integer.pl domaga się od Skarbu Państwa 35 mln zł odszkodowania

08.05. Warszawa (PAP) - InPost, spółka z grupy kapitałowej giełdowego Integera.pl, złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę odszkodowania w wysokości 35 mln zł wraz z...

Share
d145u5l

08.05. Warszawa (PAP) - InPost, spółka z grupy kapitałowej giełdowego Integera.pl, złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę odszkodowania w wysokości 35 mln zł wraz z odsetkami - poinformował Integer.pl w komunikacie.

Odszkodowanie, którego domaga się InPost, jest efektem niezgodnego z prawem w opinii spółki działania Skarbu Państwa polegającego na wydaniu aktu normatywnego niezgodnego z obowiązującym prawem Unii Europejskiej.

InPost zwraca uwagę, że polskie regulacje prawne przewidywały zwolnienie z opodatkowania VAT wszelkich usług pocztowych świadczonych przez operatora publicznego - Pocztę Polską. Usługi świadczone przez innych operatorów, w tym InPost - głównego konkurenta operatora publicznego, podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT (obecnie 23 proc.).

d145u5l

Z kolei przepisy unijne przewidywały, że zwolnienie to powinno dotyczyć wyłącznie określonego rodzaju usług (tzw. usług powszechnych) świadczonych przez operatora publicznego (do takich usług nie należą m.in. usługi świadczone na rzecz nadawców masowych, których cena jest ustalana indywidualnie).

"Wskutek ww. deliktu normatywnego, niepubliczni operatorzy pocztowi (w tym InPost) ponieśli szkodę (utracili dochody)
, jakiej nie ponieśliby, gdyby regulacje krajowe VAT były zgodne z prawem Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie. (PAP)

pr/

d145u5l

Podziel się opinią

Share
d145u5l
d145u5l