Intercyza a dziedziczenie. Kto otrzyma spadek?
Intercyza może być dobrym rozwiązaniem, gdy jedno z partnerów zarabia znacząco więcej lub posiada spory majątek. Co jednak w przypadku dziedziczenia? Odpowiadamy.
Intercyza to umowa majątkowa małżeńska, która pozwala ograniczyć, znieść lub rozszerzyć wspólność majątkową. Na jej podstawie można ustanowić rozdzielność, a małżonkowie mają wówczas dwa osobne majątki osobiste. Jak to wpływa na dziedziczenie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie
Śmierć jednego z małżonków w przypadku rozdzielności majątkowej powoduje, że ta nie ma mocy prawnej. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego małżonek jest ustawowym spadkobiercą.
Zmienić to może wyłącznie testament, który sporządzić powinien osobno każdy z małżonków, jeśli chce zmienić ustawowy porządek dziedziczenia. W sytuacji, w której zmarły małżonek sporządził testament, to osoby w nim wymienione będą dziedziczyć zgodnie z jego wolą - zaznacza "Interia".
Pamiętajmy, że testament ma pierwszeństwo przed ustawowym porządkiem dziedziczenia. Warto jednak podkreślić, że żyjący małżonek może także odziedziczyć długi zmarłego, chyba że w testamencie znajduje się inny zapis.
Nieco inaczej wygląda sytuacja emerytury lub prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, bowiem przysługuje wdowom i wdowcom tylko wtedy, gdy pozostawali we wspólności małżeńskiej - donosi serwis.
Prawo do zachowku
Jeżeli małżonek nie został uwzględniony w testamencie, ma prawo do zachowku. W konsekwencji otrzymuje on połowę udziału spadkowego. Wyjątek stanowią osoby małoletnie, a także trwale niezdolne do pracy. W tych przypadkach zachowek to 2/3 wartości ich udziału spadkowego.
Do przedawnienia zachowku, np. po rodzicach dochodzi po 5 latach od chwili, gdy został ogłoszony testament. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, to okres przedawnienia liczy się od chwili, w której otwarto spadek. Przypominamy, że w ubiegłym roku weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która jednocześnie wprowadziła w Kodeksie cywilnym zmiany dotyczące zachowku.
Osoba, która otrzymała spadek, ale musi wypłacić zachowek, może złożyć teraz wniosek o odroczenia terminu spłaty. Może starać się również o rozłożenie świadczenia na raty, a nawet w wyjątkowych sytuacjach, sąd może obniżyć wysokość zachowku. Nowe przepisy przewidują także możliwość całkowitego lub częściowego zrzeczenia się zachowku. Wcześniej można było zrzec się tylko dziedziczenia.