Trwa ładowanie...
d14ao0w
d14ao0w

Interfoam Holding chce zrealizować przejęcie Foamline do końca I kw. '12

23.11. Warszawa (PAP) - Ukraiński Interfoam Holding, producent pianki poliuretanowej, który rozpoczyna ofertę publiczną o wartości do 86 mln zł brutto, środki z emisji chce...
Share
d14ao0w

23.11. Warszawa (PAP) - Ukraiński Interfoam Holding, producent pianki poliuretanowej, który rozpoczyna ofertę publiczną o wartości do 86 mln zł brutto, środki z emisji chce przeznaczyć na przejęcie dwóch zakładów produkcyjnych od rosyjskiej grupy Foamline. Liczy, że do przejęcia dojdzie w I kwartale przyszłego roku, choć spółka ma też scenariusz alternatywny, zakładający rozwój organiczny - poinformowali w środę przedstawiciele spółki. Interfoam ma nadzieję, że w tym roku wyniki spółki będą nie gorsze niż w 2010 roku.

"Jeśli oferta publiczna się powiedzie, to przejęcie będzie w I kwartale przyszłego roku. Negocjacje są bardzo zaawansowane. Mamy już zgodę właścicieli grupy Foamline, pracujemy teraz nad schematem transakcji" - powiedział PAP Igor Iakub, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej Interfoam Holding.

"Wymagana też będzie zgoda urzędu antymonopolowego, złożyliśmy już wstępne zapytanie i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź" - dodał.

d14ao0w

Sfinansowanie ewentualnego przejęcia Foamline to główny cel emisyjny spółki.

"Rosyjska firma Foamline działająca na ukraińskim rynku to nasz największy konkurent, mamy z firmą umowę handlową od 2008 roku. Jesteśmy dostawcą surowców i dystrybutorem produktów oferowanych przez Foamline. Chcemy przejąć ich dwa zakłady produkcji poliuretanów w zachodniej i środkowej Ukrainie" - powiedział Iakub na środowej konferencji prasowej.

Przejęcie pozwoliłoby na zwiększenie mocy produkcyjnych o 19 tys. ton.

Alternatywą dla przejęcia jest scenariusz zakładający rozwój organiczny i budowę nowego zakładu produkcji pianki poliuretanowej w zachodniej Ukrainie o mocy 7 tys. ton rocznie.

d14ao0w

Spółka poinformowała, że oba scenariusze rozwoju zakładają uruchomienie zakładu produkcji materacy i innych produktów typu poduszki, gąbki itd.

"Oba scenariusze są możliwe, ale ten z przejęciem jest bardziej korzystny" - powiedział Iakub.

Poinformował, że w przypadku przejęcia moce produkcyjne będą większe, a czas realizacji inwestycji szybszy. Spółka mogłaby uruchomić produkcję materacy już w 2012 roku, podczas gdy w scenariuszu rozwoju organicznego produkcja materacy ruszyłaby w 2014 roku.

Scenariusz rozwoju poprzez akwizycję zakłada inwestycję na poziomie ok. 21,6 mln euro, a wzrostu organicznego ok. 20,7 mln euro.

d14ao0w

W pierwszej połowie 2011 roku Interfoam Holding miał 18,4 mln euro przychodów, 3,2 mln euro EBITDA, prawie 3 mln euro EBIT i 2,9 mln euro zysku netto.

"Druga połowa roku jest sezonowo lepsza. Mamy nadzieję, że wyniki w całym roku będą nie gorsze niż w 2010 roku" - powiedział Iakub.

W 2010 roku spółka miała 5,5 mln euro zysku netto, 5,5 mln euro EBIT, prawie 6,1 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 39,8 mln euro.

W rozmowie z PAP właściciel i szef RN poinformował, że polityka dywidendowa Interfoam będzie zależeć od akcjonariuszy, ale spółka chce teraz przede wszystkim przeznaczać środki na realizację strategii.

d14ao0w

"Dotychczas wypłacaliśmy dywidendę, w wysokości nawet do 70 proc. zysku. Teraz jednak mamy duże plany inwestycyjne i wypłacanie dużych dywidend byłoby bezcelowe, w sytuacji gdy zwracamy się do inwestorów o środki. Jeśli akcjonariusze będą chcieli dywidendy, to będzie to możliwe, ale myślę, że mniejsza niż do tej pory" - powiedział PAP Iakub.

Interfoam Holding jest największym na Ukrainie producentem pianki poliuretanowej. Ma ponad 50 proc. udziału w rynku, a uwzględniając sprzedaż produktów Foamline 70 proc. Produkuje 12 rodzajów pianki poliuretanowej, wykorzystywanej m.in. w przemyśle meblarskim.

W tym roku planowany wolumen sprzedaży poliuretanów ma wynieść 14,1 tys. ton.

W latach 2014-17 grupa chce poszerzyć geograficzną obecność, planuje ekspansję na rynki rosyjski i polski.

d14ao0w

Interfoam Holding planuje wyemitować do 23.269.191 nowych akcji, które stanowić będą ok. 33 proc. kapitału zakładowego. Cena maksymalna została ustalona na 3,70 zł na akcję, co oznacza, że chce pozyskać ok. 86 mln zł brutto, czyli ok. 20 mln euro.

Harmonogram oferty przewiduje, że od 29 listopada do 1 grudnia przyjmowane będą zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych oraz odbędzie się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Ustalenie ceny emisyjnej ma nastąpić 1 grudnia lub około tej daty. Planowany termin debiutu spółki na GPW to okolice 15 grudnia.

Oferującym jest DM BZ WBK.(PAP)

pel/ jtt/

d14ao0w

Podziel się opinią

Share
d14ao0w
d14ao0w