Trwa ładowanie...
d1s56y3

Internet Group ma zostać przekształcony w fundusz venture capital (opis)

18.10. Warszawa (PAP) - eFund, fundusz VC z grupy DM IDMSA, po realizacji odwrotnego przejęcia Internet Group, chce przekształcić tę spółkę w fundusz venture capital dla e-rynku...

d1s56y3
d1s56y3

18.10. Warszawa (PAP) - eFund, fundusz VC z grupy DM IDMSA, po realizacji odwrotnego przejęcia Internet Group, chce przekształcić tę spółkę w fundusz venture capital dla e-rynku oraz holding internetowy kilkunastu przedsiębiorstw - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele DM IDMSA, eFund i Internet Group. Liczą oni, że w ciągu kilku lat skonsolidowane obroty sięgną 100 mln zł rocznie.

"Mamy nadzieję, że powstanie jeden z największych funduszy internetowych na polskiej giełdzie. (...) My będziemy ten fundusz finansować i chcemy być głównym akcjonariuszem. (...) Potencjał biznesu jest bardzo duży i przy naszym wsparciu finansowym chcemy go rozwijać" - powiedział dziennikarzom Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

"Teraz najważniejsze będzie dla nas zatwierdzenie układu przez Zgromadzenie Wierzycieli Internet Group, które odbędzie się 28 października" - dodał Jan Wojciechowski, prezes Internet Group.

Po wykonaniu układu kapitały własne Internet Group mają wynieść ok. 310,9 tys. zł, natomiast szacunek dotyczący składowej wyniku finansowego wskazuje na 92,2 mln zł netto.

d1s56y3

Mariusz Sperczyński, prezes eFund poinformował, że konkretne parametry charakteryzujące nową strukturę będą wynikać z wyceny przez biegłych majątku funduszy, przeprowadzonej po zatwierdzeniu układu.

"Obecnie przygotowujemy materiały, które pomogą biegłym w sprawnym przeprowadzeniu wyceny. Chcemy dać im na to kilka tygodni" - powiedział.

Przedstawiciele DM IDMSA, eFund i Internet Group powiedzieli, że nie zdecydowali jeszcze pod jaką marką będzie działał fundusz.

W komunikacie prasowym Mariusz Sperczyński, poinformował, że transakcja odwrotnego przejęcia Internet Group znacząco zwiększy możliwości rozwoju grupy eFund (w tym TechnoBoard) na rynku e-biznesu. Dzięki niej powstanie fundusz-funduszy, notowany na głównym rynku GPW, posiadający dynamicznie rozwijający się holding internetowy kilkunastu przedsiębiorstw (do końca roku ponad 20). Zgodnie z założeniami holding ten w ciągu kilku następnych lat osiągnie skonsolidowane obroty przekraczające 100 mln zł rocznie.

d1s56y3

Dodał, że celem jest realizacja dużych projektów venture capital i wprowadzanie spółek portfelowych funduszy na rynki międzynarodowe. Wartością dodaną tej transakcji jest duży potencjał w zakresie cross-sellingu pomiędzy poszczególnymi biznesami oraz możliwe do uzyskania oszczędności kosztowe, co powinno przełożyć się na dynamiczny wzrost zyskowności.

W piątek, 14 października, Dom Maklerski IDM SA podpisał porozumienie, zgodnie z którym zainwestuje w Internet Group i doprowadzi do zakończenia postępowania układowego w tej spółce. Zgodnie z porozumieniem DM IDM i jego podmioty zależne mają złożyć zobowiązanie do spłaty wszystkich wierzycieli Internet Group i objąć do 66 proc. akcji tej spółki. Część z tych akcji ma być objętych dzięki ogłoszeniu wezwania.

Zgodnie z zawartą umową inwestycyjną Dom Maklerski IDM przejął rolę inwestora przejmującego w Internet Group. Strony umowy porozumiały się co do budowy grupy kapitałowej poprzez wniesienie aktywów - pośrednio i bezpośrednio do nich należących w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Internet Group.

d1s56y3

Porozumienie przewiduje podwyższenie kapitału zakładowego Internet Group, a wyemitowane w drodze prywatnej emisji akcje giełdowej spółki obejmą dotychczasowi właściciele eFund i Technoboard w zamian za udziały w tych podmiotach.

Aktywa, jakie zostaną wniesione do Internet Group, to: eFund: fundusz venture capital dedykowany dla e-biznesu (dominującym akcjonariuszem w tym funduszu jest DM IDM, który posiada 70,6 proc. udziałów w spółce) oraz Technoboard, inkubator przedsiębiorczości działający w obszarze e-biznesu.

eFund jest właścicielem 40-proc. kapitału funduszu zalążkowego TechnoBoard - inkubatora przedsięwzięć z zakresu small e-biznes oraz technologii IT dla e-biznesu. Dalsze 50 proc. udziałów w Technoboard zostanie wniesione do Internet Group przez Jana Ryszarda Wojciechowskiego, dotychczasowego głównego akcjonariusza Internet Group.

d1s56y3

Zysk skonsolidowany eFund za III kwartał wyniósł ok. 2,4 mln zł (w tym ok. 0,7 mln zł z wyniku TechnoBoard). Według prognoz TechnoBoard zakończy 2011 r. jednostkowym zyskiem netto w wysokości ponad 4 mln zł, co znacznie podwyższy zysk skonsolidowany eFund na koniec roku.

Zysk skonsolidowany nowego Internet Group wskutek wszystkich operacji kapitałowych oraz wynikających z postępowania układowego - w zależności od osiągnięto stopnia integracji z eFund/TechnoBoard może zawierać wyniki eFund/TechnoBoard. (PAP)

jow/ bas/ asa/

d1s56y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s56y3