Internet w pracy coraz częściej wykorzystywany jest do prywatnych celów
Coraz częściej Internet w pracy wykorzystywany bywa w celach prywatnych. Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzonego pod patronatem PBI
17.09.2010 | aktual.: 17.09.2010 14:25
Zakupy, plotki, prywatna poczta. Zapoznanie się z najnowszymi doniesieniami prasowymi lub wymiana zdań ze znajomymi na Facebooku stanowi odpoczynek od nużących zadań w pracy i pozwala się zrelaksować. Coraz częściej Internet w pracy wykorzystywany bywa w celach prywatnych. Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w Pracy”, przeprowadzonego pod patronatem PBI.
Najczęściej dotyczy to takich czynności jak sprawdzanie poczty elektronicznej (średnia ocena: 4,5 ), przeglądanie stron WWW (3,8), przeglądania stron gazet (3,1) oraz korzystanie z bankowości elektronicznej (2,9). Rzadziej zdarza się, aby pracownicy przebywali w czasie pracy w Second Life (1,2) lub na serwisach randkowych (1,2) oraz erotycznych (1,4).
Osoby rzadziej korzystające z Internetu w celach prywatnych w pracy bardziej oceniają te działania za niemoralne (ocena: 3,3 vs. 2,7) oraz częściej wskazują, że jest ono oszukiwaniem pracodawcy (3,4 vs. 2,7). Przeciwnie wyglądają opinie badanych, zapytanych czy korzystanie z sieci w pracy w celach prywatnych jest „w porządku” dopóki wykonuje się swoją pracę. Więcej pozytywnych odpowiedzi uzyskiwano od osób intensywniej korzystających z sieci w pracy w celach prywatnych (5,9 vs. 5,0).
Kobiety chętniej zaglądają na portale społecznościowe (2,6 vs. 2,1), natomiast mężczyźni częściej korzystają w pracy ze stron zawierających materiały erotyczne (1,6 vs. 1,1) oraz video (2,2 vs. 1,8).
Połowa respondentów przyznała, że ma przyzwolenie przełożonego na korzystanie z sieci w celach prywatnych, co piąty badany odpowiedział, że jest to zabronione, a blisko jedna trzecia osób może skorzystać z Internetu tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Dla pracowników ważne jest, by pracodawca swoją decyzję odnośnie do korzystania z sieci w celach prywatnych zawarł w przepisach, obowiązujących w miejscu pracy. Regulacje dają pracownikowi poczucie bezpieczeństwa niezbędne do efektywnej pracy. Okazuje się, że w większości miejsc pracy gdzie pracowali badani nie ma takich przepisów, a 20% osób nie wie, czy takie przepisy w firmie istnieją. Tylko 23%osób deklaruje, że ma u siebie w pracy dokument określający akceptowany sposób korzystania z sieci.
Badanie pokazuje, że sprecyzowanie zasad korzystania z Internetu w pracy jest istotne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Zadowolenie pracownika ze swojej pracy oraz zarobków związane jest z polityką firmy dotyczącą wykorzystywania Internetu oraz z tym, czy pracodawca kontroluje sposób korzystania z sieci. Podwładni są najmniej zadowoleni kiedy nie wiedzą czy są monitorowani oraz kiedy nie wiadomo na jakich zasadach pracodawca ustala zakres akceptowanych oraz nieakceptowanych działań.
Lepsze poznanie tego zjawiska jest istotne zarówno z punktu widzenia pracodawców, którzy często wyrażają obawy związane z przebywaniem pracowników w sieci, jak i pracowników – potrzebujących przerwy w godzinach pracy.