Interwencje polityczne uspokajają rynki

W piątek rano byki mogły spokojnie kontynuować wzrostowe odbicie, a to za sprawą nocnej interwencji na rynku walutowym - państwa grupy G7 po błyskawicznych konsultacjach zadziałały wspólnie w celu osłabienia jena.

Interwencje polityczne uspokajają rynki
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

21.03.2011 | aktual.: 21.03.2011 09:57

Taka pomoc ponad podziałami została doceniona przez inwestorów i giełdy akcji zwyżkowały w Azji a potem w Europie. Budująca była przede wszystkim zwyżka Nikkei225 o 2,7%, mimo cały czas bardzo niebezpiecznej sytuacji awarii atomowej w Fukushima. Odreagowanie miało jednak mniejszą skalę niż w czwartek, ponieważ chwilowe złagodzenie niepokojów związanych z kataklizmem w Japonii, przeniosło uwagę graczy w inne rejony. Ważna była wiadomość z Chin, gdzie 3 raz w tym roku zostaną podniesione stopy rezerwy obowiązkowej dla banków. Działanie, które ma schłodzić akcję kredytową w Państwie Środka mogło być jedną z przyczyn przystopowania wzrostów cen miedzi, co miało jednoznaczne przełożenie na rynki akcji – na GPW KGHM nieco potaniał (-0,5%). Kolejną informacją, która stopowała zapędy kupujących były doniesienia z Libii i groźba interwencji zewnętrznej wobec rezolucji ONZ dot. pomocy przeciwnikom Kaddafiego. WIG20 od rana nie reagował na doniesienia i przez pierwsze godziny handlu poruszał się wokół neutralnych
poziomów. Na trwałe po dodatniej stronie znalazł się dopiero po deklaracji walczących stron w Libii o zawieszeniu broni – to reakcja na groźbę interwencji zewnętrznych sił zbrojnych. Taka decyzja przede wszystkim doprowadziła do spadku cen ropy naftowej, a to zostało odebrane pozytywnie. Ostatnia godzina handlu przebiegała już w atmosferze wygasających kontraktów serii marcowej, a to doprowadziło do nerwowych wahań wykresu, który ostatecznie obrał jednak kierunek wzrostowy i WIG20 zamknął się +0,8% (2780 pkt), przy obrocie ponad 1,4 mld PLN.

Piątkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów. Indeks szerokiego rynku zakończył dzień wzrostem o blisko 0,6% przy obrotach na poziomie 1,7 mld zł. Wyrysowana w obrazie graficznym sesji biała świeca z dłuższym dolnym cieniem oraz śladowym górnym świadczy o utrzymujących się zapędach strony popytowej. Byki pokonały opór wyznaczony przez 61,8% zniesienia marcowych spadków i najbliższą barierą dla tej strony pozostaje luka bessy z 9 - 10 marca. Wsparcie wyznacza wyznaczona w piątek wzrostowa luka oraz przebiegające blisko siebie SK – 15 oraz SK – 45. Zwyżka indeksu przełożyła się na kontynuację odbicia obserwowanych wskaźników. Zarówno RSI jak i Composite Index po wcześniejszym wyrysowaniu dołków podążają na północ, sygnalizując możliwość dalszych wzrostów. Mizernie wygląda natomiast sytuacja rynkowa oceniana przez pryzmat zachowania oscylatora siły trendu ADX, który niezmiennie wskazuje na utrzymujący się na parkiecie trend horyzontalny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)