Trwa ładowanie...
d3t3pqo
20-10-2016 09:20

Inwestorzy walutowi czekają dziś na słowa Mario Draghi'ego

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Wydźwięk wystąpienia szefa EBC, czy to "gołębi", czy "jastrzębi", będzie wpływał na notowania euro i, co za tym idzie, na kurs EUR/PLN i EUR/USD.

d3t3pqo
d3t3pqo

Najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia dla rynku walutowego będzie zakończenie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Choć w sprawie decyzji stóp procentowych nie należy się spodziewać żadnych rewolucji, to nurtującym inwestorów pytaniem pozostaje przyszłość programu skupu aktywów. Światło na tę kwestię powinna rzucić dzisiejsza konferencja Mario Draghiego o godzinie 14:30. Jeżeli nawet z ust prezesa EBC nie padną konkretne deklaracje, to można spodziewać się wzmożonej aktywności inwestorów walutowych, a co za tym idzie zwiększonej zmienności cen.
Presja podaży na parze EUR/USD powoduje, że od początku tygodnia para ta znajduje się poniżej poziomu 1,1000 - dziś jej notowania wahają się w przedziale 1,0970 - 1,0990. Analizując jednak zaangażowanie inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets, można zauważyć, że znaczna ich część, bo aż 60%, posiada w chwili obecnej otwarte pozycje długie, zatem oczekuje zwrotu na rynku i wzrostu wartości euro.

W przypadku złotego sytuacja wydaje się obecnie dość stabilna. Para EUR/PLN utrzymuje się ponad poziomem wsparcia przy 4,3000. Pomimo kilkukrotnych prób sforsowania tego poziomu w dniu wczorajszym, strona popytowa na polskiej walucie nie miała wystarczającej siły. Jeżeli jednak konferencja EBC będzie miała ?gołębi" wydźwięk, wówczas pozostający od wpływem głównej pary złoty może wzmocnić się wobec euro.
USD/PLN pozostaje pod wyraźnym wpływem siły dolara, lecz od kilku dni konsoliduje się w zakresie 3,9270 - 3,9400. Ostatnie, neutralne dla amerykańskiej gospodarki dane makroekonomiczne nie dają pretekstów do wzrostów, jednak przekonanie uczestników rynku o rychłym podniesieniu przez Fed poziomu stóp procentowych w USA sukcesywnie wzmacnia amerykańską walutę. Póki co poziom 4zł za dolara wydaje się bardzo odległy, jednak utrzymanie obecnej tendencji może szybko doprowadzić parę USD/PLN na ten właśnie pułap.
Jego osiągnięcie może być częściowo wspierane prze dane makroekonomiczne. Dziś warto zwrócić uwagę na cotygodniowe dane dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, jutro natomiast istotne mogą być dane ze Strefy euro dotyczące zaufania konsumentów.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo