Trwa ładowanie...

Sinice w Bałtyku. Posłanka pyta: winna inwestycja PGNiG?

PGNiG buduje w okolicach Gdyni podziemne magazyny na gaz. Posłanka Barbara Nowacka podejrzewa, że inwestycja może mieć wpływ na powstawanie sinic w Bałtyku. Co odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Plaże w Sopocie z powodu sinic są zamykane na kilka dni w sezonie Plaże w Sopocie z powodu sinic są zamykane na kilka dni w sezonie Źródło: East News, fot: Przemysław Świderski
d3ov3ui
d3ov3ui

Sinice to zmora nadmorskich miejscowości. Od kilku lat są sporym problemem nad polskim wybrzeżem. Rozkwitają w sezonie turystycznym, kiedy woda w Bałtyku jest najcieplejsza, przez co kąpieliska muszą być zamykane.

Zetknięcie z tymi organizmami może być dla człowieka niebezpieczne, ponieważ zawarte w nich toksyny bywają przyczyną zatruć, a także poważnych chorób.

Przemysł i rolnictwo przyczyniają się do powstawania sinic

Rozwojowi sinic sprzyja nie tylko ciepła i słona woda morska, ale także zanieczyszczenia przemysłowe i rolnicze, które do Bałtyku dostają się m.in. za pośrednictwem rzek. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", tematem sinic zainteresowała się posłanka Lewicy Barbara Nowacka, która wystosowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska interpelację, w której pyta o kroki, jakie resort podjął po to, aby ograniczyć rozwój sinic.

Zobacz także: Niepokojące prognozy. W Bałtyku szykuje się duży zakwit sinic

Minister Michał Kurtyka - cytowany przez "GW" - zapewnia, że "podjęto działania mające na celu ograniczenie wpływu nawozów zawierających azoty na stan wód". Mowa o przepisach z 2017 roku, które ograniczają stosowanie nawozów na określonych terenach.

d3ov3ui

Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówi także tzw. programie dobrych praktyk dla rolników, ale nie podaje wymiernych liczb, które pozwoliłyby określić, w jakim stopniu ograniczono ilość zanieczyszczeń, które dostają się do Bałtyku.

Inwestycja PGNiG odpowiada za sinice na Bałtyku?

Posłanka zapytała także, czy na powstawanie sinic może mieć wpływ inwestycja, którą w gminie Kosakowo pod Gdynią realizuje spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Chodzi o podziemne magazyny na gaz.

- Magazyny mieszczą się w złożu soli umiejscowionym na terenie powiatu puckiego. Na terenie tego samego złoża firma KGHM w roku 2014 uzyskała koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka – mówi "GW" Nowacka. - Sole potasowo-magnezowe zużywane są w 90 proc. do produkcji nawozów rolniczych. Istnieje zatem możliwość, że zrzut solanki, który rozpoczął się właśnie w okolicach 2012 roku, może sprzyjać eutrofizacji, czyli przeżyźnienia wód Zatok: Gdańskiej i Puckiej - dodaje.

Ministerstwo Klimatu informuje, że inwestycja pod tym kątem została gruntownie przeanalizowana. Kurtyka wyklucza wpływ budowy magazynów na powstawanie sinic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ov3ui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ov3ui