Trwa ładowanie...
d3wdz7e

Inwestycje firm chemicznych: potrzeby i możliwości - zapowiedź debaty PAP

03.04. Warszawa (PAP) - Inwestycje krajowych firm chemicznych, kierunki rozwoju, sposoby finansowania projektów - to główne tematy debaty PAP Biznes, która odbędzie się 10...

Share
d3wdz7e

03.04. Warszawa (PAP) - Inwestycje krajowych firm chemicznych, kierunki rozwoju, sposoby finansowania projektów - to główne tematy debaty PAP Biznes, która odbędzie się 10 kwietnia.

Chemia to jeden z kluczowych segmentów polskiego przemysłu, reprezentowany przez 11 tys. firm zatrudniających ok. 250 tys. pracowników. Sektor wytwarza ok. 11,4 proc. produkcji przemysłowej ogółem.

Zmieniające się otoczenie spółek chemicznych, zarówno w Polsce jak i na na rynkach globalnych, wymagało od podmiotów działających w tym segmencie elastyczności i działań nakierowanych na poprawę efektywności.

d3wdz7e

Wzrost mocy produkcyjnych w obszarze chemii w Azji i związane z tym wahania cenowe produktów zmusiły firmy do poszukiwania nowych dróg rozwoju biznesu. Do tego doszły obostrzone wymogi w zakresie ochrony środowiska i zmienna koniunktura rynkowa.

Odpowiedzią na sytuację w segmencie była konsolidacja krajowych aktywów. W efekcie na krajowej scenie dokonała się fuzja. Na bazie Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy i Azotów Tarnów powstała Grupa Azoty, drugi co do wielkości producent nawozów sztucznych w Europie i liczący się producent związków chemicznych.

Jednocześnie nastąpiła restrukturyzacja firm, jak Ciech, które borykały się z problemami finansowymi.

Cześć podmiotów przez cały czas prowadziła intensywne programy inwestycyjne, modernizując linie produkcyjne, rozwijając technologie i skalę biznesu. Taką politykę realizował m.in. producent kauczuków, Synthos, który choćby w ostatnich dniach informował o planach rozpoczęcia produkcji w Brazylii.

d3wdz7e

Pod koniec 2013 roku Lotos i Grupa Azoty zapowiedziały, że analizują rozpoczęcie wspólnego projektu petrochemicznego, którego wartość jest szacowana na ok. 12 mld zł.

Niezależnie od tego Grupa Azoty informowała niedawno, że zainwestuje ok. 460 mln zł w nowe instalacje w ramach segmentu tworzywowego i nawozowego, które mają zostać oddane do użytku w 2016 roku. Grupa pracuje też nad kilkuletnim programem inwestycyjnym. Spółki z grupy wychodzą za granicę w poszukiwaniu surowców - Police kupiły w zeszłym roku 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group za 28,85 mln USD, posiadającej koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu.

Ciech natomiast planuje zainwestować w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 1 mld zł, z czego 250-300 mln zł pochłoną planowane wydatki na wzrost produkcji sody w Polsce.

Czy tego typu projekty mają uzasadnienie? Czy w pełni wykorzystany jest potencjał krajowego rynku? Czy krajowe firmy powinny silniej zawalczyć o umocnienie swojej pozycji w regionie? Które kierunki rozwoju wydają się najbardziej perspektywiczne? Jak wygląda dostępność finansowania na projekty rozwojowe?

Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas spotkania z ekspertami w trakcie debaty "Inwestycje firm chemicznych: potrzeby i możliwości", która odbędzie się 10 kwietnia o godz. 11.00. Debata będzie transmitowana online na stronie biznes.pap.pl i www.pap.pl. (PAP)

morb/ asa/

d3wdz7e

Podziel się opinią

Share
d3wdz7e
d3wdz7e