Trwa ładowanie...
d3ubc3e
energia
09-11-2010 11:20

Inwestycje w energetyce w Europie Środ.-Wsch. mogą wynieść 144 mld euro w 10 lat - KPMG

...

Share
d3ubc3e

09.11. Sopot (PAP) - Inwestycje w sektorze elektroenergetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej mogą w ciągu dekady wynieść 144 mld euro - wynika z raportu firmy KPMG.

"Firmy energetyczne w naszym regionie będą musiały przeprowadzić inwestycje w energetyce o łącznej wysokości około 144 mld euro" - powiedział na Forum Energetycznym w Sopocie Dariusz Marzec, szef zespołu energetyki i zasobów naturalnych KPMG.

"Ogromna ilość majątku wytwórczego wymaga wymiany, ponad 60 proc. aktywów w regionie ma za sobą powyżej 30 lat użytkowania. Do tego dochodzi wzrost zapotrzebowania na energię" - dodał.

Poinformował, że w Europie Środkowo-Wschodniej prognozowany wzrost zapotrzebowania na nowe moce wytwórcze w następnej dekadzie może wynieść 21-42 GW, a dodatkowo przewiduje się, że 53 GW mocy wymaga kompleksowej modernizacji lub wymiany.

d3ubc3e

"To szalenie trudne w sytuacji otoczenia regulacyjnego, które ma zniechęcić do inwestycji w technologie węglowe bądź preferuje inne technologie, na przykład energetykę odnawialną" - powiedział ekspert KPMG.

Marzec poinformował, że obecny system wsparcia OZE w Polsce należy do najdroższych w Europie.

"Obecnie 7-8 proc. energii produkowane jest z OZE, co kosztuje polską gospodarkę 2,5 mld zł" - powiedział Marzec, dodając, że potrzebna jest modyfikacja systemu wspierania energii odnawialnej.

Marzec poinformował, że aktualnie elektrownie węglowe stanowią w regionie 50 proc. mocy wytwórczych i generują ok. 48 proc. energii. Zdaniem ekspertów KPMG niemożliwa jest wyraźna zmiana struktury zainstalowanych mocy i węgiel dalej będzie miał wysoki udział, a wyzwaniem dla energetyki będzie m.in. rozwój czystych technologii węglowych. (PAP)

pel/ ana/

d3ubc3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ubc3e