Inżynierowie są niezadowoleni

Prawie połowa inżynierów chce zmienić pracę

Inżynierowie są niezadowoleni
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Bank Danych o Inżynierach w swojej najnowszej sondzie z kwietnia 2012 zapytał specjalistów o plany dotyczące zmiany miejsca zatrudnienia w przeciągu najbliższych 6 miesięcy.

Obraz

Wydawać by się mogło, iż okres recesji na rynku to nie najlepszy moment do podejmowania podobnych działań. Tymczasem okazuje się, że specjaliści, którzy wzięli udział w sondzie przeprowadzonej przez BDI odnoszą się pozytywnie do zmiany miejsca zatrudnienia w najbliższej przyszłości.

Prawie 37 proc. ankietowanych przyjęłoby lepszą ofertę pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższym czasie. Nie jest to zatem grupa aktywnie poszukująca pracę. Najczęściej są to eksperci dysponujący odpowiednim doświadczeniem. Ich wiedza sprawia, że są cennymi pracownikami i firmy często prześcigają się, żeby do nich dotrzeć. Ponieważ na co dzień są zadowoleni ze współpracy z aktualnym pracodawcą, nie mają potrzeby aktywnego poszukiwania lepszych warunków. Są jednak ambitni i otwarci na nowe możliwości oraz doświadczenia. Zatem jeżeli pojawi się lepsza propozycja, chętnie z niej skorzystają. Szczególnie cenią sobie możliwość rozwoju oraz dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań.

Najbardziej znacząca ilościowo grupa ankietowanych, blisko 46% specjalistów, zaznaczyła iż będzie aktywnie poszukiwać pracy w najbliższych miesiącach. Tak, jak wcześniej wspomniano pracownicy rozważają zmianę zarówno ze względów finansowych, jak i psychologicznych. Atmosfera pracy i komfort pracy są bardzo ważne. Wypaleni i zniechęceni pracownicy nie są efektywni. Męczą siebie oraz współpracowników. Dlatego też, mimo obaw związanych ze zwolnieniem rozwoju gospodarczego szukają alternatywy, nowego miejsca zatrudnienia.

Ponad 11 proc. ankietowanych przyznało, że jest właśnie w trakcie zmiany pracy. To grupa inżynierów, którzy podjęli już decyzję o zakończeniu współpracy z obecnym pracodawcą i podjęli kroki mające na celu znalezienie nowej, lepszej posady. Tutaj na pewno można wskazać pracowników, którzy z własnej woli wykonują ten ruch. Udało im się znaleźć lepszą ofertę, z sukcesem przejść przez proces rekrutacyjny u przyszłego pracodawcy. W tej grupie ankietowanych są na pewno także specjaliści, których sytuacja w firmie zmusiła do poszukiwania nowej pracy. Pracodawcy doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem problemów na rynku będą oszczędności i ograniczenia kosztów. Część firm podjęła decyzję o redukcji etatów.

Tylko niecałe 6 proc. ankietowanych zdecydowanie nie zamierza zmieniać pracy w nachodzących miesiącach. Część z nich to szczęśliwcy, którzy są zadowoleni i nie muszą szukać nowych możliwości. W tej grupie są także ci, którzy pracę zmienili niedawno i dopiero wdrażają się we wszystkie procedury, poznają swoje obowiązki i integrują się z nowym zespołem.

Wszyscy wiemy, że praca to bardzo ważna część naszego życia. Jeżeli jesteśmy z niej zadowoleni to chętnie wykonujemy swoje obowiązki, pozytywnie podchodzimy do nowych zadań, jesteśmy kreatywni i otwarci na nowe wyzwania. Jeżeli natomiast choćby jeden z elementów nie spełnia naszych oczekiwań – czy to wynagrodzenie, atmosfera w zespole, możliwości rozwoju – zaczynamy szukać alternatywy. Jednocześnie ogólne nastawienie oraz nasza wydajność spada.

Wśród specjalistów panuje coraz większa świadomość i przekonanie, że jeżeli coś nie gra należy szukać rozwiązania, wyjść z impasu. Jednocześnie coraz chętniej i częściej zmieniamy pracodawcę w czasie całej kariery zawodowej. W przeszłości w jednym miejscu pracy można było pracować kilkanaście lat. Dzisiaj dąży się do zmiany co pewien czas, aby uniknąć wypalenia zawodowego i nie zostawać w tyle. Aby ciągle się rozwijać i podnosić poziom życia.

(JK)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)