Islandia: dobre zarobki i atrakcyjne warunki pracy
Rząd w Reykjaviku nie przedłużył dla nas okresu przejściowego, co oznacza, że aby podjąć pracę na „Lodowej Wyspie” nie musimy mieć żadnego pozwolenia. Wystarczy znaleźć pracodawcę i podpisać kontrakt.
04.12.2006 | aktual.: 05.12.2006 10:45
Rząd w Reykjaviku nie przedłużył dla nas okresu przejściowego, co oznacza, że aby podjąć pracę na „Lodowej Wyspie” nie musimy mieć żadnego pozwolenia. Wystarczy znaleźć pracodawcę i podpisać kontrakt. Nie ominą nas jednak formalności, jakich musi dokonać każdy – także Irlandczyk – podejmujący po raz pierwszy pracę w tym kraju.
Najprościej byłoby znaleźć pracę jeszcze przed wyjazdem z Polski i polecieć „na gotowe”. Zanim jednak wsiądziesz do samolotu, poszperaj w internecie, zbierz informacje na temat pracy i realiów życia na Islandii. To stosunkowo mała wyspa i – mimo, iż tamtejsi pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy – może okazać się, że z twoimi kwalifikacjami trudno będzie znaleźć jakąś ofertę. Zwłaszcza, jeśli nie znasz angielskiego. Jeżeli mówisz tylko po polsku, lepiej nie wybieraj się na wyspę w ciemno – chyba, że dysponujesz sporą gotówką i liczysz się z tym, że możesz ją stracić i wrócić do kraju z podkulonym ogonem. Największe zapotrzebowanie jest na pracowników budowlanych, stolarzy, operatorów maszyn i pracowników fizycznych w fabrykach. Pracę znajdą także inżynierowie, personel medyczny, a w sezonie także osoby do pracy w szklarniach i branży turystycznej. Sporo ofert pochodzi z różnego rodzaju przetwórni (głównie rybnych).
Mimo, że nie potrzebujesz pozwolenia na podjęcie pracy, musisz dokonać kilku formalności. Najważniejsza rzecz to otrzymanie osobistego numeru identyfikacyjnego – _ Kennitala _, który wydawany jest przez Urząd Statystyczny. W Krajowej Izbie Skarbowej otrzymasz tzw. kartę podatkową. Dzięki niej masz prawo do osobistej ulgi podatkowej (zwykle ok. 29 tys. ISK/mies.).
I to w zasadzie wszystko – tylko pracodawca musi w ciągu 10 dni od podpisania z zgłosić, że zatrudnił obcokrajowca.
_ Agnieszka Tomaszewska _
Przydatne linki
Ministerstwo Spraw Socjalnych (_ Félagsmálaráðuneytið ) – www.stjr.is
Ministerstwo Zdrowia i Ubezpieczeń Społecznych ( Heilbrigðis- og tryggingamálaráðuneytið ) – www.stjr.is
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( Tryggingastofnun ríkisins ) – www.tr.is
Krajowy Urząd Podatkowy ( Ríkisskattstjóri ) – www.rsk.is
Urząd Zatrudnienia ( Vinnumálastofnun ) – www.vinnumalastofnun.is
Urząd Statystyczny ( Hagstofa Íslands ) i Biuro Ewidencji **Ludności ( Þjóðskrá ) – www.hagstofa.is
**Centrum Wielokulturowe ( Alþjóðahúsið ) – www.ahus.is
Urząd Miejski w Reykjavíku, Ratusz ( Ráðhús _) – www.reykjavik.is
GDZIE SZUKAĆ PRACY?
W polskich urzędach pracy i prywatnych biurach pośrednictwa (wykaz agencji na www.kraz.praca.gov.pl). Kolejna opcja to www.europa.eu.int/eures – Europejski Portal Mobilności Zawodowej, na którym akurat dostępnych jest ok. 210 ofert z Islandii. Jeśli nie znajdziesz tam nic dla siebie, możesz za darmo umieścić swoje CV, do którego będą mieli dostęp potencjalni pracodawcy.
Masz także prawo do pomocy ze strony islandzkich służb zatrudnienia. Wystarczy, że odwiedzisz dowolny urząd pracy (_ Vinnumálastofnun _), a po dokonaniu krótkiej rejestracji otrzymasz dostęp do wszystkich posiadanych przez nich ofert pracy. Zajrzyj także na stronę www.vinnumalastofnun.is (dostępna wersja anglojęzyczna) lub skontaktuj się z doradcami EURES w Reykjaviku (tel. 00354-5547600, www.eures.is).
Możesz także skorzystać z bezpłatnej pomocy islandzkich agencji pośrednictwa: _ Atvinnumiðstöð stúdenta _– www.am.is, _ Ábendi ehf _. – www.abendi.is, _ Hagvangur _ – www.hagvangur.is, _ ISS Ísland ehf _. – www,iss.is, _ Ísgen _ – www.isgen.is, _ Job.is _ – www.job.is, _ Liðsauki ehf _. – www.lidsauki.is, _ Mannafl _ – www.mannafl.is, _ Mannval _ – www.mannval.is, _ Pricewaterhouse Coopers _– www.pwcglobal.com/is, _ Ráðningarþjónustan ehf _. – www.radning.is, _ Strá MRI _– www.stra.is, _ Vinna.is _ – www.vina.is, _ Ninukot _ (praca w rolnictwie) – www.ninukot.is. Oferty zamieszczane są także na stronach internetowych gazet: www.mbl.is (głównie wydanie niedzielne), www.frettabladid.is, www.dv.is.
POLSCY ISLANDCZYCY
W tej chwili na „Lodowej Wyspie” legalnie pracuje ok. 7000 Polaków. To sporo, biorąc pod uwagę, że rodowitych Islandczyków jest zaledwie ok. 300 tys. Najczęściej wyjeżdżają mężczyźni znajdujący zatrudnienie głównie na budowach, a po jakimś czasie ściągają do siebie rodzinę.
Pracodawcą zatrudniającym w tej chwili największą grupę Polaków jest amerykańska firma _ Bechtel _ budująca największą na świecie elektrownię wodną i hutę aluminium (jeśli chcesz tam pracować, szukaj ofert u prywatnych pośredników w Polsce lub wypełnij aplikację on-line na stronie pracodawcy – www.fjardaalproject.com).
Mamy własny informacyjny portal internetowy (www.iceland.pl), a nawet radio nadające program m.in. w języku polskim (szczegóły na www.hafnarfjordur.is). To, że jest nas sporo zauważają także Islandczycy, którzy robią wszystko, by pomóc nam w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Pomocą służy choćby Centrum Międzynarodowe AHUS (www.ahus.is) – jeśli nie znasz wystarczająco dobrze żadnego języka obcego, urzędnicy sprowadzą tłumacza, który wyjaśni ci islandzkie realia i podpowie co, gdzie załatwić.
LICZY SIĘ TYLKO KASA! WYNAGRODZENIE I PODATKI
Minimalne wynagrodzenie to ok. 675 ISK/godz., co przy 40 godzinnym tygodniu pracy daje ok. 108 tys. ISK/mies. Średnia płaca: pracownicy niewykwalifikowani – 150 tys. ISK, wykwalifikowani – 230 tys. ISK, sprzedawcy – 165 tys. ISK, pracownicy biurowi – 190 tys. ISK. Uwaga! Stawka nocna jest o 80 proc. wyższa od dziennej.
Rozliczenie z fiskusem jest proste, ponieważ podatek w twoim imieniu odprowada pracodawca. Ty dostaniesz kwotę netto pomniejszoną o podatek (36,72 proc. – zawiera składkę ubezpieczeniową), składkę emerytalną (4 proc. – dodatkowe 7 proc. płaci za ciebie pracodawca), oraz na związki zawodowe (1 proc.) i ew. koszty utrzymania (najczęściej potrącane w rolnictwie i turystyce, przy czym jest to także kwota od której płacony jest podatek).
Przykładowe wyliczenie wynagrodzenia: brutto 100 tys. ISK = 88.100 ISK netto, brutto 150 tys. ISK = 117.990 ISK netto, brutto 250 tys. ISK = 177.769 ISL netto.
Przykładowe stawki:
Kierowca (cementownia) – do 260 tys. ISK/mies. z nadgodzinami (praca 7 dni/tyg. 8.00-14.00).
Pracownik sklepu (rozkładanie towarów, kasa) – 120 tys. ISK/mies.
Pracownik przy taśmie w zakładzie – 115 tys. ISK/mies.
Spawacz (budowa huty aluminium) – do 250 tys. ISK/mies. + zakwaterowanie i wyżywienie (60 godz./tyg.).
Cieśla (budowa huty aluminium) – 130 tys. ISK/mies. + wyżywienie i zakwaterowanie (48 godz./tyg.).
*Sprzątaczka *(firma sprzątająca) – 115 tys. ISK/mies. + dojazd do pracy (6 godz. dziennie); 230 tys. ISK (40-50 godz./tyg.+ 14 nocy/mies.).
KOSZTY UTRZYMANIA
Szacuje się, że jedna osoba potrzebuje jakieś 80 tys. ISK/mies. Przykładowo, za wynajęcie jednoosobowego pokoju z kuchnią i łazienką zapłacisz 25-30 tys. ISK. Niewielkie mieszkanie, to wydatek ok. 40 tys. ISK.
Ogłoszenia o wynajmie mieszkań znajdziesz m.in. na www.leigulistinn.is, www.mbl.is, www.frettabladid.is oraz www.iceland.pl lub na tablicach ogłoszeniowych w supermarketach i przy wyższych uczelniach. Na początek możesz zatrzymać się w schronisku młodzieżowym (_ Farfuglaheimilid _ nie ma ograniczenia wieku – Reykjavik, Sunlaugavegur 34, tel. 00354-5538110) lub jakimś pensjonacie (adresy na www.gisting.is).
_ * 100 ISK = 4,25 zł _