IT wciąż króluje - analiza ofert pracy
W styczniu, wśród ofert pracy na portalu kariery monsterpolska.pl, najwięcej było tych z branży IT. Na drugim miejscu uplasował się sektor finansowy. Podium zamyka branża sprzedażowa. Jeśli zaś porównywać liczbę ofert pracy minionego miesiąca z grudniem 2012 r., to była ona wyższa o 16 proc.
21.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 11:53
W styczniu, wśród ofert pracy na portalu kariery monsterpolska.pl, najwięcej było tych z branży IT. Na drugim miejscu uplasował się sektor finansowy. Podium zamyka branża sprzedażowa. Jeśli zaś porównywać liczbę ofert pracy minionego miesiąca z grudniem 2012 r., to była ona wyższa o 16 proc.
W pierwszym miesiącu bieżącego roku ogólna liczba ofert pracy na monsterpolska.pl była o 1/5 niższa w porównaniu do stycznia 2012. Porównując te dane z początkiem roku 2011, wartość jest niższa o niecałe 10 proc.
Branża IT wciąż górą
Z analizy ogłoszeń o pracę, zamieszczonych w styczniu 2013 r. na portalu monsterpolska.pl, wynika, że pracownicy z branży IT wciąż byli najchętniej poszukiwani przez pracodawców. Oferty pracy z tego sektora stanowiły ponad połowę wszystkich ogłoszeń, z czego 23 proc. stanowiły ogłoszenia firm poszukujących pracowników do Centrów Usług Wspólnych.
Rekruterzy z branży IT i nowych technologii wymagają od kandydatów nie tylko wykształcenia kierunkowego, lecz także doświadczenia zawodowego. Ponadto, potencjalni kandydaci powinni znać języki programowania (Java Script, SQL, HTML lub C++) oraz języki obce. „Język angielski to już niezbędne minimum, a dodatkowym atutem staje się znajomość innych języków, np. francuskiego czy niemieckiego” – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Pracodawcy cenią również kompetencje miękkie. Pożądany pracownik powinien więc być otwarty, zaangażowany, łatwo nawiązywać kontakty i nie mieć problemów z pracą w grupie.
Finansiści poszukiwani
W styczniu 2013 roku niemal co dziesiąta oferta pracy spośród opublikowanych na monsterpolska.pl, była skierowana do pracowników z branży finansowej. Aplikujący kandydaci powinni wykazać się wykształceniem ekonomicznym oraz doświadczeniem na podobnym stanowisku. Od potencjalnych pracowników oczekiwano także znajomości języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz włoskiego. Wśród najczęściej powtarzających się wymagań w stosunku do kandydatów wymieniano również umiejętności interpersonalne, które są podstawą pracy z klientem oraz współpracownikami.
Sprzedaż wciąż wysoko
Niewiele mniejszą, niż branża finansowa, popularnością cieszył się w minionym miesiącu sektor sprzedaży. Poszukiwano pracowników zarówno na niższe stanowiska, jak i na kierownicze posady. Wymagania w stosunku do kandydatów były różne – od obowiązku posiadania kilkuletniego doświadczenia, do legitymowania się zapałem do pracy. Jeśli zaś chodzi o języki obce, to w tej branży ceni się przede wszystkim język angielski. Nawet na wyższych stanowiskach zazwyczaj wystarcza komunikatywna znajomość tego języka.
Centra Usług Wspólnych też polują
Prawie co czwarty pracodawca, poszukujący pracowników z branży IT na portalu monsterpolska.pl, chciał ich zatrudnić w Centrach Usług Wspólnych. Wśród ofert z sektora finansowego niemal 1/5 dotyczyła zatrudnienia w SSC. Ogółem, w styczniu bieżącego roku, ogłoszenia odnoszące się do pracy w sferze usług dla biznesu stanowiły ponad 20 proc. wszystkich ofert. „To bardzo obiecujący wynik, który pozwala prognozować dalszy intensywny rozwój tego sektora w naszym kraju. Warto zaznaczyć, że w szczególności pracownicy poszukiwani do SSC powinni cechować się znajomością języków obcych, także tych niszowych” - dodaje Małgorzata Majewska.