Trwa ładowanie...
d2aw0qw
d2aw0qw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izby rolnicze: obrót ziemią i dzierżawy priorytetem dla przyszłego prezydenta

Kwestie uregulowania obrotu ziemią i dzierżaw gruntów rolnych muszą być priorytetem bez względu na to, kto zostanie następnym prezydentem Polski; grunty rolne muszą trafiać do rolników, aby były uprawiane - powiedział w piątek w Warszawie prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2aw0qw

1 maja 2016 roku skończy się obowiązujący od 2004 roku okres przejściowy i obcokrajowcy będą mogli w Polsce nabyć ziemię rolną. Teraz cudzoziemcy, którzy chcą kupić nieruchomość rolną, muszą uzyskać specjalne pozwolenie od ministra spraw wewnętrznych.

Szmulewicz na konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczył, że bardzo istotne jest, aby po wygaśnięciu okresu przejściowego ziemia rolna trafiła do polskich rolników. Ponadto jego zdaniem cenne grunty rolne należy objąć ochroną, gdyż jeśli zmieni się ich przeznaczenie, nie ma możliwości ich odtworzenia.

Powołując się na przykład Francji prezes tłumaczył, że choć francuskie prawo pozwala na sprzedaż ziemi cudzoziemcom z całego obszaru UE, transakcje są obłożone wieloma warunkami, trudnymi do spełnienia przez obcokrajowców. Wymagane są np. co najmniej dwuletni pobyt we Francji, czy znajomość języka francuskiego.

d2aw0qw

Handlem ziemią rolną zajmuje się we Francji SAFER (Societe d'amenagement foncier et d'etablissement rural, czyli Spółka zarządzania nieruchomościami rolnymi i osadnictwem wiejskim). Zgodę na sprzedaż wyraża specjalna komisja, przy czym preferuje się rolników rodzimych i młodych.

"Oglądając rozwiązania SAFER-u nie wszystko można ściągnąć, dlatego należy stworzyć polski system kontroli sprzedaży ziemi. Ale SAFER doprowadził do stabilizacji cen, ziemia trafia do rolników i to oni decydują, komu jest przeznaczona" - zauważył Szmulewicz. Jak podkreślił, także w Polsce rozwiązania ustawowe muszą doprowadzić do tego, by grunty rolne trafiły do rolników, ustabilizowały ceny ziemi, żeby ziemia nie była towarem spekulacyjnym, nastawionym na zysk lub lokatę kapitału.

Powiązana z tym jest według prezesa izby kwestia dzierżawy ziemi. Dlatego uregulować należy także zarówno dzierżawę gruntów państwowych, jak i prywatnych.

Kolejnym zadaniem dla przyszłego prezydenta i parlamentu, jak ocenił Szmulewicz, jest sprawa eksportu polskiej żywności. Podkreślił, że zła polityka zagraniczna może doprowadzić do zmiany rynków i - w konsekwencji - problemów na polskiej wsi.

Szmulewicz zachęcał rolników do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich. "Ważne jest, żeby polska wieś w wyborach wzięła udział, bo nie możemy stale stać z boku" - mówił. "Jeżeli nie będziemy w różnych wyborach brać udziału, to tak będzie też respektowana i przestrzegana krajowa polityka rolna. A jest ona istotna" - dodał.

d2aw0qw

Podziel się opinią

Share

d2aw0qw

d2aw0qw