Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?

Ekologiczne domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne. Dom pasywny ogrzewa się nawet do pięciu razy taniej niż tradycyjny budynek, a koszt jego wybudowania jest zaledwie o kilka procent wyższy.

Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Coraz częściej mówi się o syndromie chorych budynków, w których pojawia się pleśń lub klimatyzacja nie jest regularnie czyszczona, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców. Projekt pasywnego budynku, który pozwala zaoszczędzić energię i ciepło oraz jest zbudowany z materiałów ekologicznych, nieco różni się od tradycyjnego.

Eksperci przekonują, że koszty wzniesienia energooszczędnego budynku są zaledwie o 4 proc. wyższe niż tradycyjnego. Przy budowie domu energooszczędnego należy rozplanować pomieszczenia, uwzględniając strony świata. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przestrzeni i oszczędność energii oraz ciepła.

- Przez większą część roku mamy chłodny klimat, więc należy wykorzystywać możliwość pasywnego docieplania pomieszczeń promieniami słonecznymi, otwieranie się na południe, tam, gdzie ciepłe promienie słoneczne wpadają do wnętrza i dodatkowo doświetlają i dogrzewają pomieszczenia. Można przeszklić prawie całe ściany południowe, ale nie należy też unikać przeszkleń od strony północnej, gdzie takie miękkie, białe światło ładnie doświetla wnętrza - mówi agencji informacyjnej Newseria Monika Kupska-Kupis, architekt i koordynator projektów firmy Velux, produkującej okna dachowe.

Domy pasywne pozwalają kumulować ciepło, ale i chronić przed nim w okresie letnim, kiedy większość budynków potrzebuje klimatyzacji.

- Żeby nie zużywać za dużo energii na klimatyzację, warto pomyśleć o inteligentnym wykorzystaniu przesłon słonecznych, rolet czy markiz. Zaciągając rolety na dzień, kiedy słońce operuje najmocniej, możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 6 stopni - tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Energooszczędny dom powinien być zaprojektowany z materiałów nietoksycznych, ekologicznych. Jakość materiałów budowlanych ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. Eksperci obliczyli, że człowiek spędza w zamkniętych pomieszczeniach około 90 proc. czasu. Warto więc, by przestrzeń, w której przebywa się najwięcej, była zdrowa, żeby powietrze było świeże i często wymieniane.

Źródło artykułu:Newseria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (165)