Jak obniżyć rachunki za prąd? Poznaj sprawdzone sposoby

Gospodarstwa domowe są bogatsze w coraz to nowsze urządzenia elektryczne. Co za tym idzie, Polacy płacą wyższe rachunki. Jak można oszczędzić na prądzie?

Jak obniżyć rachunki za prąd? Poznaj sprawdzone sposoby
Źródło zdjęć: © Fotolia

Komputer, pralka, zmywarka, mikrofalówka i kuchenka z płytą indukcyjną. Gospodarstwa domowe są bogatsze w coraz to nowsze urządzenia elektryczne. Sprzęty ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też zwiększają rachunki. Jak można oszczędzić na prądzie? Oto kilka prostych wskazówek. ##Klasa energetyczna urządzeń Przy wyposażaniu mieszkania w sprzęty elektryczne należy zwrócić uwagę na to, ile energii zużywa każdy z nich. Lodówki, pralki czy zmywarki posiadają odpowiednie oznaczenie. Wybór konkretnego modelu powinien więc zależeć od klasy energetycznej.

Najlepsze produkty to te z symbolem A (A++ czy A+++). Im więcej plusów, tym wyższa oszczędność w perspektywie czasu. Warto wydać na raz większą sumę pieniędzy, by potem płacić niższe rachunki. ##Lodówka - największy pożeracz prądu Najwięcej domowego prądu wykorzystuje lodówka. Działa 24 godziny na dobę i w zależności od klasy energetycznej pochłania od 200 kW do 800 kW, co może stanowić nawet ok. 25 proc. ogólnego zużycia.

Oprócz inwestycji w energooszczędny sprzęt, warto zadbać o jego właściwe umiejscowienie. Lodówka nie powinna stać w pobliżu kuchenki, zmywarki czy grzejnika. Źródło ciepła negatywnie wpływa na jej pracę. Należy ją też odsunąć od ściany, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Działanie lodówki jest również zależne od stanu jej wnętrza. Oblodzone urządzenie potrafi skonsumować nawet 10 proc. więcej energii. W miarę możliwości, warto zainwestować w chłodziarkę z systemem NoFrost, czyli automatycznym procesem odszraniania. Przy tradycyjnych modelach należy pamiętać o regularnym rozmrażaniu i szczelnym domykaniu drzwi. ##Energooszczędne żarówki, dobre przyzwyczajenia Niskie zużycie energii jest ważne także w przypadku oświetlenia. Opłaca się wybrać LEDy, które przetwarzają na światło aż 40 proc. pobranego prądu. Dla porównania, tradycyjne żarówki wykorzystują jedynie 5 proc. i do tego mają 10 razy krótszy cykl życia niż te o oszczędnym trybie.

Z żarówkami ekonomicznymi nie należy jednak przesadzać. Stosowanie ich w pomieszczeniach, w których światło pali się zaledwie kilka minut, mija się z celem. Pstrykanie włącznikiem powoduje pobieranie dużej ilości energii. Przy tradycyjnym modelu najlepiej natomiast zastosować się do zasady gaszenia światła po każdym wyjściu z pokoju.

Oprócz żyrandoli czy lamp przy suficie, warto zakupić oświetlenie punktowe (lampki stołowe czy nocne), dostosowane do potrzeb domowników. Przydatne mogą się okazać też odpowiednie sterowniki, czyli tzw. ściemniacze.

Jasne wnętrze można osiągnąć nie tylko dzięki pracy instalacji świetlnej. Przemyślana aranżacja mieszkania może przyczynić się do zmniejszenia wydatków na energię. Pastelowe ściany czy przestrzenne okna rozświetlają pomieszczenie i skracają czas używania sztucznego oświetlenia. ##Ekonomiczne korzystanie z RTV Lodówka pracuje przez całą dobę. Czy inne urządzenia też muszą działać non stop? Zdarza się, że telewizor, wieża stereo i komputer pozostają włączone, kiedy nikt z nich nie korzysta. Świadczą o tym migoczące, kolorowe diody.

Włączanie i wyłączanie telewizora przy pomocy pilota nie jest sprzymierzeńcem oszczędzania. Nawet kiedy wydaje się, że urządzenie nie pracuje, wciąż pobiera energię. Niektóre funkcję są zachowane w trybie czuwania, czyli tzw. stand by.

Aby nie wyciągać wtyczki z kontaktu za każdym razem, można kupić listwy odcinające zasilanie. Podpięcie kilku urządzeń ułatwia ich odłączenie od prądu w dowolnej chwili. Taki zasilacz jest dostępny już za kilkanaście złotych, a jego funkcjonalność pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Każda wtyczka, wetknięta do kontaktu bez potrzeby, generuje koszty. Zasilacz do komputera, który ma już pełną baterię, czy ładowarka do telefonu wisząca bez potrzeby, nie spełniają w danym momencie żadnej funkcji, a tylko marnują energię i w efekcie - pieniądze. ##Jak użytkować małe AGD? Wypełnianie czajnika elektrycznego do maksymalnego poziomu, aby ugotowaną wodę wykorzystać zaledwie na jeden kubek gorącej herbaty to duże marnotrawstwo. Lepiej nalewać tylko ilość, która zostanie od razu spożytkowana. Dobrze też zwrócić uwagę na wnętrze urządzenia. Zakamienione grzałki dłużej się rozgrzewają i pobierają więcej energii.

Podobnie jest z żelazkiem. Zaniedbana płytka sprawia, że prasowanie staje się bardziej energochłonne. Niemniej ważnym czynnikiem jest też sposób użytkowania urządzenia. Nie warto go włączać i rozgrzewać dla jednej koszuli czy spódnicy.

Odpowiednia konserwacja odkurzacza może zwiększyć jego wydajność. Wystarczy regularnie czyścić filtr, opróżniać pojemnik lub często wymieniać worek przeznaczony na zanieczyszczenia. Im bardziej zapełnione urządzenie, tym więcej energii potrzebuje do pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)