Trwa ładowanie...

Jak odzyskać nadpłaconą pensję?

Pracownik, który otrzymał przez pomyłkę wyższe wynagrodzenie, powinien dobrowolnie zwrócić nadpłaconą kwotę firmie.

Jak odzyskać nadpłaconą pensję?
d1vssg5
d1vssg5

Pracownik, który otrzymał przez pomyłkę wyższe wynagrodzenie, powinien dobrowolnie zwrócić nadpłaconą kwotę firmie.

Pracodawca nie może bez zgody pracownika nienależnej mu kwoty potrącić z wynagrodzenia przysługującego mu za kolejny miesiąc. Aby odzyskać nadpłatę, pracodawca powinien wystąpić do pracownika o wyrażenie pisemnej zgody na potrącenie. W przypadku odmowy firma może wystąpić do sądu z żądaniem zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że odzyskanie wynagrodzenia może być trudne. Zgodnie z art. 409 k.c. obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeśli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien był się liczyć z obowiązkiem zwrotu. Oznacza to, że jeśli pracownik wydał już nienależne mu wynagrodzenie, to nie będzie musiał go zwracać, chyba że, wydając pieniądze, powinien był się liczyć z koniecznością ich oddania. Jeśli zatem pracownik wiedział, że wypłacona kwota mu się nie należy lub mógł na podstawie obiektywnych informacji uzyskać taką wiedzę, można przyjąć, że powinien zwrócić ją pracodawcy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego ciężar dowodu faktów, na podstawie których się twierdzi, że pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu korzyści, obciąża pracodawcę żądającego zwrotu. Głównym problem jest wykazanie, że pracownik miał świadomość, że wypłacone świadczenie mu się nie należy, co może być trudne, szczególnie w sytuacji, gdy jego wynagrodzenie było zmienne (np. uzależnione od liczby przepracowanych godzin czy ilości wykonanej pracy).

ES

d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5