Trwa ładowanie...

Jak omijają zakaz pracy w święto?

W Boże Ciało sklepy i supermarkety powinny być zamknięte. Niektórzy właściciele zamierzają jednak obejść ustawowy zakaz pracy w dzień świąteczny.

Jak omijają zakaz pracy w święto?
d2qxow5
d2qxow5

Jak podaje "Rzeczpospolita" sieć sklepów Żabka zapowiada, że otworzy aż 90 procent placówek. W niezrzeszonych sklepach może być podobnie. Mają w nich pracować wolontariusze.

Sieć handlowa Żabka zmusza swoich ajentów do prowadzenia biznesu w święta - pisze "Rzeczpospolita". Gdyby właściciele punktów sami stanęli za ladą nie byłoby problemu, bo prawo zezwala na świąteczny handel w takim przypadku. Jednak - jak sugeruje "Rzeczpospolita" - ajenci szukają sposobów, by nie pracować w Boże Ciało i jednocześnie mieć otwarty sklep. Takim sposobem ma być postawienie za kasą wolontariusza.

"Rzeczpospolita" informuje, że prawo wyraźnie stanowi, iż wolontariusz świadczy usługi na rzecz organizacji pozarządowych, czy organów administracji publicznej. Ani placówki sieci Żabka, ani inne niezrzeszone sklepy, takimi instytucjami nie są.

Państwowa Inspekcja Pracy ma więc powód, by ukarać właściciela sklepu za taki wolontariat. "Rzeczpospolita" pisze też o innych sposobach obejścia zakazu pracy. Niektórzy właściciele sklepów np. zakładają z pracownikami spółki komandytowe. Dzięki nim pracownik stawałby się komandytariuszem, a takiemu wspólnikowi nie liczy się czas pracy.

d2qxow5

Boże Ciało - to jeden z 12 dni w roku, w które obowiązuje całkowity zakaz handlu. Zamknięta będzie większość sklepów. Otwarte będą jedynie apteki, sklepy przy stacjach benzynowych i te, gdzie właściciel sam stanie za ladą. Zgodnie ze znowelizowanym pod koniec 2007 roku Kodeksem pracy, w Boże Ciało nie mogą być czynne sklepy zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę. Zakaz dotyczy m.in. supermarketów czy galerii handlowych.

Zgodnie z tą samą ustawą, w czwartek otwarte będą mogły być tylko te placówki handlowe, w których za ladą stanie sam właściciel lub osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia, oraz tzw. placówki użyteczności publicznej - czyli np. apteki, czy sklepy przy stacjach benzynowych.

Zakaz handlu obowiązuje także w Nowy Rok, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - oba dni świąt Boże Narodzenie.

Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w te święta stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może ukarać pracodawcę karą grzywny w wysokości od 1 do 2 tys. zł, a w przypadku powtórnego popełnienia wykroczenia w ciągu dwóch lat - do 5 tys. zł. Może również skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, który ma prawo ukarać winnego popełnienia wykroczenia grzywną do 30 tysięcy złotych.

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5