Trwa ładowanie...
holderName

Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe?

Najwygodniejszym sposobem odbioru przysługującej podatnikowi nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jest bezpośredni przelew na konto bankowe. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej możliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe?
(Thinkstockphotos)
holderName

Aby otrzymać nadpłatę podatku bezpośrednio na swój nr rachunku bankowego należy wcześniej powiadomić o tym właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, to przysługującą nam kwotę będziemy musieli odebrać w kasie organu podatkowego lub zostanie nam ona przekazana w formie przekazu pocztowego.

DARMOWY PROGRAM DO ROZLICZENIA PIT

Dlaczego warto zadbać o przelanie nadpłaty bezpośrednio na konto bankowe?

holderName

Przede wszystkim największym atutem podania fiskusowi nr rachunku bankowego, na który ma trafić nadpłata podatku jest zaoszczędzenie przez podatnika swojego czasu i pieniędzy. Po pierwsze nie musimy udawać się do kasy urzędu skarbowego po odbiór przysługującej nam kwoty, a po drugie nie ponosimy kosztów związanych z opłatą pocztową w przypadku doręczenia nam gotówki przekazem.

Jak zawiadomić urząd skarbowy o przelaniu nadpłaty na konto bankowe?

Wypełniając zeznanie roczne możemy wskazać jako jeden ze sposobów zwrotu nadpłaty podatku przelew na konto bankowe. Niestety nie możemy podać numeru swojego rachunku bankowego, ponieważ formularze PIT nie zawierają rubryki, w którą można by go wpisać.

Podatnik wskazać nr rachunku bankowego, na który zostanie przelana kwota nadpłaty podatku musi na formularzu:

holderName

- ZAP-3 - jeżeli jest objęty rejestrem PE SEL, czyli:
1.

nie prowadzi działalności gospodarczej,

2.

nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT

holderName

3.

nie jest płatnikiem (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).

Wygodnym rozwiązaniem jest równoczesne wypełnienie zeznania rocznego oraz druku ZAP-3 ( wybieramy tę opcje w momencie zaznaczania źródła przychodów podatnika) za pomocą darmowego programu PIT Pro 2012 i doręczenie ich do urzędu drogą elektroniczną.

Ponadto podatnik aktualizuje swoje dane identyfikacyjne lub podaje nr konta bankowego na formularzu NIP-7 / CEID G-1, jeżeli nie jest objęty rejestrem PE SEL lub posługuje się identyfikatorem podatkowym NIP .

holderName

Oprócz tego jeżeli numer rachunku bankowego wskazany w latach wcześniejszych jest nadal aktualny, to nie ma potrzeby składania formularza ZAP-3 lub NIP -7 / CEID G-1.

Formy zwrotu nadpłaty podatku

Ministerstwo Finansów przypomina, że zwrot nadpłaty podatku następuje:

4.

holderName

w gotówce (w kasie urzędu lub banku czy innej instytucji, która dla urzędu skarbowego świadczy usługi w zakresie obsługi kasowej, albo przekazem pocztowym), jeżeli nie jesteśmy zobowiązani do posiadania rachunku bankowego,

5.

na wskazany przez podatnika rachunek bankowy.

Ponadto resort zwraca uwagę, że:

holderName

6.

nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty,

7.

nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. 8,80 zł), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że wystąpimy o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName