Jak płacić telefonem i zegarkiem przez NFC?
Płacenie telefonem czy smartwatchem jest bardzo wygodne, gdyż nie trzeba wyjmować gotówki z portfela albo nosić ze sobą karty płatniczej. Taką możliwość dają telefony z modułem NFC. Sprawdź, jak się płaci telefonem i czy jest to bezpieczne.
21.06.2023 11:42
Co to jest i jak działa NFC?
NFC to skrót od Near Field Communication, co oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Technologia umożliwia sparowanie ze sobą dwóch urządzeń w celu wymiany informacji bądź plików, co odbywa się w sposób:
- bezprzewodowy – nie ma potrzeby używania kabla,
- automatyczny – wystarczy zbliżyć do siebie na przykład smartfona i terminal płatniczy.
NFC działa podobnie jak Bluetooth, jednak nie wymaga ręcznego zaznaczania urządzeń, które mają zostać sparowane. Dochodzi do tego po ich zbliżeniu do siebie na odległość około 20 cm. Wśród zalet NFC wymienić należy również:
- krótki czas łączenia między urządzeniami i odczytu danych, co sprawia, że płatności zbliżeniowe zrealizujesz bardzo szybko,
- niewielki pobór energii w trakcie transakcji.
Jeśli nie wiesz, jak płacić NFC, pamiętaj, że technologia jest obsługiwana przez urządzenia z systemem Android oraz iOS, wyposażone w odpowiedni moduł. Aby sprawdzić, czy jest ona dostępna na Twoim smartfonie, wystarczy przesunąć pasek powiadomień z góry na dół i odnaleźć pole tej funkcji albo wejść w ustawienia oraz wpisać NFC – jeśli pojawi się odpowiednia opcja, oznacza to, że możesz płacić zbliżeniowo telefonem.
Czy płacenie przez NFC kosztuje?
Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak płacić telefonem iPhone czy Samsung, istotna informacja jest taka, że zrobisz to bez opłat. Nie musisz ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tytułu transakcji.
Dużą zaletą jest to, że do kwoty 100 zł nie trzeba podawać kodu PIN. W Polsce płacenie telefonem umożliwia wiele banków, w tym między innymi:
- Alior Bank,
- Bank BPS,
- Bank Pekao,
- Bank Pocztowy,
- BNP Paribas,
- Credit Agricole,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Sanstander Bank Polska.
W Polsce działają obie najpopularniejsze usługi, czyli Google Pay i Apple Pay.
Jak płacić telefonem zbliżeniowo?
Jeśli potrzebujesz informacji na temat tego, jak się płaci telefonem albo zegarkiem za pomocą modułu NFC, pamiętaj, że taką opcję mają smartfony i smartwatche w wersji co najmniej 5.0 Lollipop. Aby realizować płatności, potrzebna jest aplikacja Google Pay. W celu jej konfiguracji należy:
- pobrać aplikację albo wejść na stronę pay.google.com,
- utworzyć lub zalogować się do konta Google,
- ustawić Google Pay jako domyślny sposób płatności smartfonem,
- dodać kartę debetową lub kredytową, podając jej numer, datę ważności oraz kod CVC/CVV – konieczna jest również weryfikacja karty, na przykład SMS-em.
Podczas realizacji płatności wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a transakcja przebiegnie automatycznie. Płacenie telefonem z systemem Android jest możliwe w każdym miejscu, w którym widzisz logo płatności zbliżeniowych albo symbol Google Pay.
Równie wygodnym systemem płatności jest Apple Pay, który obsługuje smartfony iPhone od wersji 6 oraz tablety iPad Pro, iPad Air czy iPad mini z funkcjami Face ID albo Touch ID, a także zegarki Apple Watch. Aby korzystać z Apple Pay, trzeba:
- mieć konto Apple ID – można je założyć w App Store,
- w aplikacji Portfel dodać nową lub wcześniej używaną kartę debetową albo kredytową,
- zweryfikować swoje dane w banku.
Jak płacić zbliżeniowo zegarkiem?
Jeśli masz smartwatcha i chcesz wiedzieć, jak płacić zegarkiem w sklepach, pamiętaj, że można to zrobić na urządzeniach wyposażonych w moduł NFC. Dotyczy to zegarków z systemem Wear OS (w przypadku Google Pay) oraz Apple Watch Series 1 lub nowszych (Apple Pay).
Konfiguracja polega na:
- w przypadku smartwatchów Wear OS – otworzeniu aplikacji Portfel Google, wybraniu opcji Zacznij korzystać, ustawieniu blokady ekranu oraz dodaniu karty i jej zweryfikowaniu u dostawcy,
- dla zegarków Apple – otworzeniu na sparowanym smartfonie aplikacji Apple Watch, stuknięciu na karcie Mój zegarek opcji Portfel oraz Apple Pay i wprowadzeniu karty, a następnie jej zweryfikowaniu w banku.
Płacenie zegarkiem jest bardzo wygodne, gdyż nie wymaga noszenia telefonu ani portfela. Na smartwatchu z systemem Wear OS wystarczy otworzyć aplikację Portfel Google, przytrzymać zegarek nad czytnikiem i kliknąć opcję Środki. W przypadku zegarków Apple należy dwukrotnie zaznaczyć przycisk boczny i przytrzymać wyświetlacz w pobliżu terminala do momentu usłyszenia dźwięku.
Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
Jeśli masz wątpliwości, jak płacić telefonem zbliżeniowo i czy jest to bezpieczne, mamy dobrą wiadomość – podczas transakcji nie ma żadnych zagrożeń dla Twoich pieniędzy. Jest tak dlatego, że NFC zapobiega kradzieży środków zgromadzonych na karcie, co jest możliwe dzięki temu, że technologia:
- ma niewielki zasięg,
- nie udostępnia prawdziwego numeru Twojej karty w trakcie transakcji,
- umożliwia autoryzację płatności za pomocą PIN-u, skanu twarzy czy odcisku palca.
Moduł NFC łączy się tylko z jednym urządzeniem, dlatego nie musisz obawiać się, że przypadkowo zapłacisz za zakupy innej osoby. Nie ma również zagrożenia, że zgubisz kartę płatniczą bądź ktoś Ci ją ukradnie. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje dane mogą zostać wykradzione, przed i po każdej transakcji włączaj oraz wyłączaj NFC.
Źródła:
- euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-co-to-jest-nfc-w-telefonie-jakie-modele-maja-te-funkcje.bhtml
- benchmark.pl/aktualnosci/co-to-jest-technologia-nfc.html
- neonet.pl/blog/nfc-jak-uzywac-tej-funkcji.html
- najlepszekonto.pl/platnosci-mobilne
- pay.google.com/intl/pl_pl/about/learn/
- bankier.pl/smart/google-pay-bankowosc-w-kieszeni