Polacy tyją, pracując z domu. Oto jak tego uniknąć. Trzy ważne nawyki
Osoby pracujące zdalnie przyznają, że przybierają na wadze średnio kilka kilogramów. Znany dietetyk Michał Wrzosek tłumaczy, jakie nawyki powinno się wprowadzić do swojego życia, by tego uniknąć. - Dzisiejsze środowisko jest bardzo sprzyjające tyciu - podkreśla ekspert.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pracę zdalną w Polsce wykonują prawie 2 mln pracowników. W badaniu "Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków" firmy Dailyfruits aż 44 proc. Polaków przyznało, że pracując z domu przytyło od 4 kg do 6 kg. Co ósmy ankietowany zauważył, że jego waga poszła w górę powyżej 10 kg.
W rozmowie z Pulsem HR założyciel Centrum Respo dr Michał Wrzosek zauważył, że praca na tzw. home office pozbawiła wielu zatrudnionych minimum aktywności fizycznej, jaką jest pokonywanie drogi do biura i z powrotem. - W efekcie dzisiejsze środowisko jest bardzo sprzyjające tyciu i musimy temu przeciwdziałać - mówi dietetyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny majonezów. Sprawdziliśmy, gdzie są najtańsze
Jakie rady ma dla pracujących zdalnie Michał Wrzosek? Ekspert podkreśla przede wszystkim znaczenie snu. Jego brak sprawia, że wolniej się regenerujemy i jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju pokusy w trakcie dnia. Drugą kwestią jest zastąpienie słodkich przekąsek, zdrowszymi odpowiednikami, np. warzywami i owocami.
"Jeżeli siedzimy w domu pełnym słodyczy, słonych przekąsek, wyrobów garmażeryjnych, to będziemy je jeść" - powiedział serwisowi dr Wrzosek. Ostatnia rada dotyczy regularnego przerywania pracy, by wykonać proste ćwiczenia fizyczne.
Polacy nie chcą wracać do biur
Choć praca zdalna okazuje się w wielu przypadkach nie wpływać pozytywnie na zdrowie, duży odsetek pracowników nie wyobraża sobie powrotu do modelu stacjonarnego. W badaniu przeprowadzonym rok temu przez ASM Research i portale pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it wyszło, że niemal co piąta osoba mogłaby zmienić pracę, gdyby firma przeszła całkowicie na stacjonarny tryb.
Pracownicy biurowi byli nawet gotowi zrezygnować z niektórych benefitów, aby zachować hybrydowy lub zdalny tryb pracy - 30 proc. pracowników hybrydowych i zdalnych rozważało rezygnację z części firmowych dodatków, a 21,5 proc. mogłoby nawet zaakceptować obniżkę wynagrodzenia.