Trwa ładowanie...
praca w korporacji
29-08-2012 08:33

Jak walczyć z lenistwem współpracownika?

Wszyscy jesteśmy zajęci, wszyscy zostajemy po godzinach, wszyscy nie mamy czasu na dodatkowe zadania i prośby kolegów o pomoc. Wszyscy?

Jak walczyć z lenistwem współpracownika?Źródło: Thinkstock
d10jlzd
d10jlzd

Chyba w większości miejsc pracy jest osoba, która znajduje czas, by pobijać rekordy w Sapera, inwigilować znajomych na FB, czy prowadzić długie dywagacje przez telefon. Co istotne, gdy prosimy ją o wsparcie, nigdy nie ma na nie czasu. Jak reagować na tę masową kulturę obijactwa?

Rozważmy kilka opcji:

Twój obijający się współpracownik pracuje na podobnym stanowisku i ma tego samego szefa?

W tej sytuacji najistotniejszym wydaje się pytanie, czy jego praca jest efektywna. Jeśli tak, jeśli realizuje plany i założenia skutecznie i szybko, powinniśmy zastanowić się nad własną produktywnością.

Porozmawiaj z leniwym współpracownikiem! Niech wie, że jego emocje podczas gry w Angry Birds są zauważalne.

d10jlzd

Nie udawajmy altruistów typu: „Hej, chcę ci tylko powiedzieć, że ktoś przed tobą wpadł w tarapaty przez nadmierne korzystanie z Internetu". Wyraźmy swoje zdanie bez oskarżycielskiego i agresywnego tonu. Możesz wspomnieć również, że ich zachowanie ma demobilizacyjny wpływ na całą grupę. Rezultaty mogą być różne - albo prosta rozmowa wpłynie pozytywnie na zachowanie kolegi, albo będzie się bardziej starał, żeby ukryć przed tobą rozrywkowe aktywności.

Porozmawiaj ze swoim przełożonym

Jeśli nie potrafisz sam wpłynąć na leniwego współpracownika, a jego bumelanctwo jest ciągłym powodem twej frustracji i gorszych wyników pracy, warto zwrócić się z problemem do przełożonego. Jego reakcja może być dwojaka - albo poradzi, jak pracować z leniem, albo zwróci uwagę, żebyś skupił się na własnej pracy i nie wskazywał palcem innych.

Podczas rozmowy z szefem nie przywołujmy przedszkolnych argumentów „...bo Tomek siedzi na Facebook'u przez cały dzień", lecz zapytajmy, czy możemy otrzymać jakieś wsparcie ze strony kolegów, udowodnijmy, że mamy zbyt dużo obowiązków i przez to nie pracujemy wystarczająco efektywnie.

Porozmawiaj z jego przełożonym

Nie polecamy tego rozwiązania, ale jeśli opcje przedstawione wyżej nie skutkują - wydaje się, że nie ma innego wyjścia. Przed rozmową z szefem kolegi powinniśmy przygotować solidne argumenty i udowodnić, że jego nieróbstwo ma zły wpływ na wyniki firmy i działa demotywująco na pracowników. Nie skupiaj się na fakcie, że niesprawiedliwym jest, iż ty pracujesz z zaangażowaniem przez 8h, podczas gdy on gra w Farmville bez opamiętania.

Na podstawie: www.lifehacker.com

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd