Jak wybrać odpowiednią działkę pod projekt nowoczesnego domu?

Zakup działki budowlanej to wydatek równy lub zbliżony do budowy domu. Nic dziwnego, że inwestorzy szukają miejsca, które jest kompromisem pomiędzy atrakcyjną lokalizacją a przystępną ceną. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając działkę?

Jak wybrać odpowiednią działkę pod projekt nowoczesnego domu?
Źródło zdjęć: © materiał klienta

Artykuł sponsorowany

Wybór działki budowlanej a prawo lokalne

Wybór idealnego i przystępnego cenowo projektu domu to nie wszystko. Przed rozpoczęciem poszukiwań działki warto sprawdzić projekty domów tanich w budowie, wybrać kilka opcji i dopiero wtedy rozglądać się za odpowiednim terenem. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na projekt gotowy, czy indywidualny, jego koszt może wynieść od 800 zł do nawet 35 000 złotych. Na wycenę składa się tutaj: koszt projektu, mapa geodezyjna, ewentualna adaptacja projektu i opcjonalnie badania geotechniczne gruntu. Dodatkowo wycena zależy od wielkości budynku.

Szukając odpowiedniej działki, warto zapoznać się z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). O dokument wnioskuje się w lokalnym urzędzie gminy. Określa on dokładnie, jaki rodzaj zabudowy może być zrealizowany na danym terenie. Dzięki temu dowiesz się m.in.:

• jak duży dom można zbudować na wybranym terenie,
• jaki kształt dachu powinien mieć wybrany budynek,
• jakimi materiałami trzeba będzie wykończyć dom.

Działki, które są najatrakcyjniejsze pod względem lokalizacji, bardzo często wiążą się z wyższą ceną. To dobry moment, aby dokładnie określić swoje oczekiwania i budżet oraz zdecydować o ewentualnych kompromisach – dotyczących zarówno terenu, jak i projektu domu.

Dobrze przemyślana powierzchnia działki

Optymalna powierzchnia działki pod nowoczesny dom to średnio 1000 m2. Jednak ostateczna wielkość terenu zależy od wybranego projektu i planowanego ogrodu, podjazdu czy garażu. Najlepiej wybierać działki, które nie mają skomplikowanego kształtu i są zbliżone do prostokąta lub kwadratu.

Kupując teren pod budowę domu, pod uwagę weź nie tylko samą powierzchnię budynku, ale także oddalenie go od granicy działki. Każda ściana z oknami powinna znajdować się minimum 4 metry od ogrodzenia, a ściana bez okien – 3 metry od ogrodzenia. Budynek warto usytuować ok. 6 m od frontowej granicy działki, aby zyskać swobodne miejsce na podjazd.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, że każdy dodatkowy metr kwadratowy to wyższa cena, dlatego zastanów się, ile rzeczywiście miejsca potrzebujesz, a następnie oszacuj przybliżony budżet. Dobrym pomysłem jest sporządzenie porównania budowy różnej wielkości budynków. Sprawdzając przedziały i zestawienia kosztów budowy domów 100 m2 i 140 m2, czyli dwóch opcji, które są bardzo popularne wśród indywidualnych inwestorów dotyczących mniejszych metraży domów.

W tym miejscu warto nadmienić, że budowa domu z roku na rok jest coraz droższa. Osoby, które zdecydują się obecnie na inwestycję, muszą liczyć się z tym, że zapłacą ok. 10% więcej niż ci, którzy wznosili budynek jednorodzinny rok temu.

Obraz
© materiał klienta

Uzbrojenie i ukształtowanie terenu

Kolejnym ważnym aspektem jest uzbrojenie działki, czyli wyposażenie jej we wszystkie niezbędne podłączenia do mediów: wody, prądu, kanalizacji i gazu. Brak powyższych sieci wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także opóźnieniem budowy.
Ponadto istotne z punktu widzenia atrakcyjności działki jest ukształtowanie terenu, na które składają się m.in.:

• kierunki spadków,
• miejsca podmokłe,
• wysoka zieleń,
• punkty charakterystyczne.

Na pewno jednym z ważniejszych jest kierunek spadku terenu w stosunku do stron świata, co wiąże się z naświetleniem domu i terenu. Najlepiej pod tym względem wypada działka ze stokiem południowym i dojazdem od północy.

Nasłonecznienie budynku

Światło słoneczne to jedna z najważniejszych kwestii, która powinna być brana pod uwagę przy projektowaniu nowoczesnego budynku. Pokój dzienny z dużymi przeszkleniami musi być usytuowany od strony południowej, aby do wnętrza wpadało naturalne nasłonecznienie. W związku z tym po przeciwległej stronie (od północy) zaleca się drogę dojazdową. Sypialnie najlepiej umiejscowić od strony wschodniej, a na zachód zaplanować jadalnię i kuchnię.

Dzięki temu można uzyskać optymalny dostęp do światła naturalnego w każdym pomieszczeniu i odpowiednio wykorzystać promienie słoneczne przez cały dzień. Warto wybrać działkę, która pozwoli wykorzystać światło i postawić budynek, który będzie optymalnie doświetlony.

Wybór idealnej działki to spore wyzwanie, ale kierując się kilkoma najważniejszymi kwestiami, z pewnością uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie, które połączy potrzeby mieszkańców i wymagania projektu.

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)