Jak wybrać odpowiednią działkę pod projekt nowoczesnego domu?

Jak wybrać odpowiednią działkę pod projekt nowoczesnego domu?
Źródło zdjęć: © materiał klienta

19.05.2020 11:46

Zakup działki budowlanej to wydatek równy lub zbliżony do budowy domu. Nic dziwnego, że inwestorzy szukają miejsca, które jest kompromisem pomiędzy atrakcyjną lokalizacją a przystępną ceną. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając działkę?

Artykuł sponsorowany

Wybór działki budowlanej a prawo lokalne

Wybór idealnego i przystępnego cenowo projektu domu to nie wszystko. Przed rozpoczęciem poszukiwań działki warto sprawdzić projekty domów tanich w budowie, wybrać kilka opcji i dopiero wtedy rozglądać się za odpowiednim terenem. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na projekt gotowy, czy indywidualny, jego koszt może wynieść od 800 zł do nawet 35 000 złotych. Na wycenę składa się tutaj: koszt projektu, mapa geodezyjna, ewentualna adaptacja projektu i opcjonalnie badania geotechniczne gruntu. Dodatkowo wycena zależy od wielkości budynku.

Szukając odpowiedniej działki, warto zapoznać się z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). O dokument wnioskuje się w lokalnym urzędzie gminy. Określa on dokładnie, jaki rodzaj zabudowy może być zrealizowany na danym terenie. Dzięki temu dowiesz się m.in.:

• jak duży dom można zbudować na wybranym terenie,
• jaki kształt dachu powinien mieć wybrany budynek,
• jakimi materiałami trzeba będzie wykończyć dom.

Działki, które są najatrakcyjniejsze pod względem lokalizacji, bardzo często wiążą się z wyższą ceną. To dobry moment, aby dokładnie określić swoje oczekiwania i budżet oraz zdecydować o ewentualnych kompromisach – dotyczących zarówno terenu, jak i projektu domu.

Dobrze przemyślana powierzchnia działki

Optymalna powierzchnia działki pod nowoczesny dom to średnio 1000 m2. Jednak ostateczna wielkość terenu zależy od wybranego projektu i planowanego ogrodu, podjazdu czy garażu. Najlepiej wybierać działki, które nie mają skomplikowanego kształtu i są zbliżone do prostokąta lub kwadratu.

Kupując teren pod budowę domu, pod uwagę weź nie tylko samą powierzchnię budynku, ale także oddalenie go od granicy działki. Każda ściana z oknami powinna znajdować się minimum 4 metry od ogrodzenia, a ściana bez okien – 3 metry od ogrodzenia. Budynek warto usytuować ok. 6 m od frontowej granicy działki, aby zyskać swobodne miejsce na podjazd.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, że każdy dodatkowy metr kwadratowy to wyższa cena, dlatego zastanów się, ile rzeczywiście miejsca potrzebujesz, a następnie oszacuj przybliżony budżet. Dobrym pomysłem jest sporządzenie porównania budowy różnej wielkości budynków. Sprawdzając przedziały i zestawienia kosztów budowy domów 100 m2 i 140 m2, czyli dwóch opcji, które są bardzo popularne wśród indywidualnych inwestorów dotyczących mniejszych metraży domów.

W tym miejscu warto nadmienić, że budowa domu z roku na rok jest coraz droższa. Osoby, które zdecydują się obecnie na inwestycję, muszą liczyć się z tym, że zapłacą ok. 10% więcej niż ci, którzy wznosili budynek jednorodzinny rok temu.

Obraz
© materiał klienta

Uzbrojenie i ukształtowanie terenu

Kolejnym ważnym aspektem jest uzbrojenie działki, czyli wyposażenie jej we wszystkie niezbędne podłączenia do mediów: wody, prądu, kanalizacji i gazu. Brak powyższych sieci wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także opóźnieniem budowy.
Ponadto istotne z punktu widzenia atrakcyjności działki jest ukształtowanie terenu, na które składają się m.in.:

• kierunki spadków,
• miejsca podmokłe,
• wysoka zieleń,
• punkty charakterystyczne.

Na pewno jednym z ważniejszych jest kierunek spadku terenu w stosunku do stron świata, co wiąże się z naświetleniem domu i terenu. Najlepiej pod tym względem wypada działka ze stokiem południowym i dojazdem od północy.

Nasłonecznienie budynku

Światło słoneczne to jedna z najważniejszych kwestii, która powinna być brana pod uwagę przy projektowaniu nowoczesnego budynku. Pokój dzienny z dużymi przeszkleniami musi być usytuowany od strony południowej, aby do wnętrza wpadało naturalne nasłonecznienie. W związku z tym po przeciwległej stronie (od północy) zaleca się drogę dojazdową. Sypialnie najlepiej umiejscowić od strony wschodniej, a na zachód zaplanować jadalnię i kuchnię.

Dzięki temu można uzyskać optymalny dostęp do światła naturalnego w każdym pomieszczeniu i odpowiednio wykorzystać promienie słoneczne przez cały dzień. Warto wybrać działkę, która pozwoli wykorzystać światło i postawić budynek, który będzie optymalnie doświetlony.

Wybór idealnej działki to spore wyzwanie, ale kierując się kilkoma najważniejszymi kwestiami, z pewnością uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie, które połączy potrzeby mieszkańców i wymagania projektu.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także