Jak wyrzucić choinkę i nie dostać 500 złotych mandatu? To nie takie trudne, jak myślisz
Koniec stycznia to dla wielu czas rozstawania się z choinką. To niby prosta czynność, ale wielu przysparza zaskakujących problemów. Łącznie z narażaniem się na słony mandat. Sprawdziliśmy, jak legalnie pozbyć się sypiącego drzewka.
Zgodnie ze starym dowcipem mężowi wystarczy raz powiedzieć, żeby wyrzucił choinkę i nie trzeba mu tego co tydzień powtarzać. Ale nawet najtwardszy samiec alfa w końcu stanie przed koniecznością pozbycia się zasuszonego drapaka.
Krok 1. Wizualna ocena stanu choinki
Jeśli choinka jest w donicy, to może się okazać, że miewa się całkiem nieźle. Mimo wszystko szansa, że wytrzyma do kolejnych świąt, jest niewielka. Taką choinkę można spróbować wysadzić. W tym celu najlepiej potrzymać ją kilka dni w chłodnej piwnicy albo na balkonie a potem wsadzić do gleby. Może się przyjmie i będzie spokojnie rosła przez najbliższe lata. Uwaga – przed wysadzeniem wyciągamy choinkę z doniczki.
Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"
Jeśli drzewko jest ścięte, ale igły się nie sypią, przejdź do punktu 3. Jeśli się sypią – koniecznie znajdź sposób na owinięcie go.
- Sezon na wyrzucanie choinek jest straszny. Cała klatka schodowa i winda są szczelnie pokryte igłami. W efekcie – chociaż w domu mamy sztuczną choinkę – wycieraczkę i przedpokój mamy upstrzony igłami, co chwila trzeba odkurzać mieszkanie, bo to cholerstwo okropnie się przenosi na całe mieszkanie – pisze za pośrednictwem dziejesie.wp.pl jeden z czytelników.
Choinkę można owinąć folią do pakowania albo w ostateczności folią spożywczą. Najlepiej jednak wykorzystać w tym celu jakąś płachtę – stary koc albo zasłonę. Świetnie sprawdzają się też oczywiście jutowe worki. Plastikowe worki na śmieci są na ogół za małe, łatwo się też dziurawią.
Krok 2. Sprawdź, co zaleca gmina
W zasadzie każdy samorząd uruchamia w styczniu i lutym jakiś program zagospodarowywania choinek. To cenny odpad, nadaje się na opał, kompost, hummus na klomby a nawet jako ściółka dla zwierzą w zoo. Zastosowań jest mnóstwo i samorządy zalecają najczęściej wystawianie choinek przy śmietnikach. Nie wrzucamy ich do śmietnika – bo w ten sposób narażamy się nawet na 500 złotych mandatu za niewłaściwe gospodarowanie odpadami.
Taką karę mogą na nas nałożyć strażnicy miejscy. A pamiętajmy o tym, że o wiele łatwiej wypatrzyć osobę usiłującą wepchnąć choinkę do kontenera na papier, niż kogoś, kto wciska puszkę w miejsce na butelkę.
Na stronach czy facebookowych profilach samorządów powinny się też znaleźć terminy, w których służby będą zabierały choinki. W ten sposób unikniemy składowania pod śmietnikiem drzewek, które ktoś odbierze dajmy na to za tydzień.
Jeśli przed wyniesieniem choinki z domu, zdecydujemy się ją porąbać albo pociąć, stanie się ona odpadem biodegradowalnym. W efekcie wrzucamy ją wtedy do brązowego pojemnika. Zwróćmy uwagę na to, by razem z taką choinką nie wrzucać do kosza na przykład ziemi z donicy. Ziemia nie nadaje się do kompostowania. Uwaga – takie rozwiązanie niektóre gminy akceptują i zalecają (tak jest na przykład w Poznaniu), inne przed nim ostrzegają.
Warto dokładnie sprawdzić, jakie są wytyczne w tym zakresie. W wielu miejscach choinki traktowane są jako odpady zielone – podobnie jak np. skoszona latem trawa i trzeba je dostarczyć do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Krok 3. Zdecyduj i wyrzuć
W Warszawie zaleca się wystawienie choinki w miejscu gromadzenia odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Drzewka ścięte będą spalone a energia pozyskana z tego procesu zostanie spożytkowana do produkcji prądu. Choinki w doniczkach zostaną przekazane do Lasów Miejskich, dzielnicowych Zarządów Gospodarki Nieruchomościami oraz Zarządu Dróg Miejskich. Następnie zostaną posadzone w dzielnicowych parkach i miejskich lasach.
Drzewka w choinkach można też osobiście przekazać warszawskim Lasom Miejskim. Ta instytucja uruchomiła kilka punktów zbiórki.
Bardzo podobne zasady obowiązują w innych miastach. W stolicy akcja zbierania choinek trwa do końca marca, w innych miastach często podawane są konkretne terminy odbioru choinek. W zasadzie wszystkie samorządy doceniają jednak wartość suchych choinek i chętnie je zagospodarowują.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl