Trwa ładowanie...

Jak wyrzucić choinkę i nie dostać 500 złotych mandatu? To nie takie trudne, jak myślisz

Koniec stycznia to dla wielu czas rozstawania się z choinką. To niby prosta czynność, ale wielu przysparza zaskakujących problemów. Łącznie z narażaniem się na słony mandat. Sprawdziliśmy, jak legalnie pozbyć się sypiącego drzewka.

Jak wyrzucić choinkę i nie dostać 500 złotych mandatu? To nie takie trudne, jak myśliszŹródło: 123RF
d3wsydy
d3wsydy

Zgodnie ze starym dowcipem mężowi wystarczy raz powiedzieć, żeby wyrzucił choinkę i nie trzeba mu tego co tydzień powtarzać. Ale nawet najtwardszy samiec alfa w końcu stanie przed koniecznością pozbycia się zasuszonego drapaka.

Krok 1. Wizualna ocena stanu choinki

Jeśli choinka jest w donicy, to może się okazać, że miewa się całkiem nieźle. Mimo wszystko szansa, że wytrzyma do kolejnych świąt, jest niewielka. Taką choinkę można spróbować wysadzić. W tym celu najlepiej potrzymać ją kilka dni w chłodnej piwnicy albo na balkonie a potem wsadzić do gleby. Może się przyjmie i będzie spokojnie rosła przez najbliższe lata. Uwaga – przed wysadzeniem wyciągamy choinkę z doniczki.

Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

Jeśli drzewko jest ścięte, ale igły się nie sypią, przejdź do punktu 3. Jeśli się sypią – koniecznie znajdź sposób na owinięcie go.

d3wsydy

- Sezon na wyrzucanie choinek jest straszny. Cała klatka schodowa i winda są szczelnie pokryte igłami. W efekcie – chociaż w domu mamy sztuczną choinkę – wycieraczkę i przedpokój mamy upstrzony igłami, co chwila trzeba odkurzać mieszkanie, bo to cholerstwo okropnie się przenosi na całe mieszkanie – pisze za pośrednictwem dziejesie.wp.pl jeden z czytelników.

Choinkę można owinąć folią do pakowania albo w ostateczności folią spożywczą. Najlepiej jednak wykorzystać w tym celu jakąś płachtę – stary koc albo zasłonę. Świetnie sprawdzają się też oczywiście jutowe worki. Plastikowe worki na śmieci są na ogół za małe, łatwo się też dziurawią.

d3wsydy

Krok 2. Sprawdź, co zaleca gmina

W zasadzie każdy samorząd uruchamia w styczniu i lutym jakiś program zagospodarowywania choinek. To cenny odpad, nadaje się na opał, kompost, hummus na klomby a nawet jako ściółka dla zwierzą w zoo. Zastosowań jest mnóstwo i samorządy zalecają najczęściej wystawianie choinek przy śmietnikach. Nie wrzucamy ich do śmietnika – bo w ten sposób narażamy się nawet na 500 złotych mandatu za niewłaściwe gospodarowanie odpadami.

Taką karę mogą na nas nałożyć strażnicy miejscy. A pamiętajmy o tym, że o wiele łatwiej wypatrzyć osobę usiłującą wepchnąć choinkę do kontenera na papier, niż kogoś, kto wciska puszkę w miejsce na butelkę.

Na stronach czy facebookowych profilach samorządów powinny się też znaleźć terminy, w których służby będą zabierały choinki. W ten sposób unikniemy składowania pod śmietnikiem drzewek, które ktoś odbierze dajmy na to za tydzień.

Jeśli przed wyniesieniem choinki z domu, zdecydujemy się ją porąbać albo pociąć, stanie się ona odpadem biodegradowalnym. W efekcie wrzucamy ją wtedy do brązowego pojemnika. Zwróćmy uwagę na to, by razem z taką choinką nie wrzucać do kosza na przykład ziemi z donicy. Ziemia nie nadaje się do kompostowania. Uwaga – takie rozwiązanie niektóre gminy akceptują i zalecają (tak jest na przykład w Poznaniu), inne przed nim ostrzegają.

d3wsydy

Warto dokładnie sprawdzić, jakie są wytyczne w tym zakresie. W wielu miejscach choinki traktowane są jako odpady zielone – podobnie jak np. skoszona latem trawa i trzeba je dostarczyć do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).

Krok 3. Zdecyduj i wyrzuć

W Warszawie zaleca się wystawienie choinki w miejscu gromadzenia odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Drzewka ścięte będą spalone a energia pozyskana z tego procesu zostanie spożytkowana do produkcji prądu. Choinki w doniczkach zostaną przekazane do Lasów Miejskich, dzielnicowych Zarządów Gospodarki Nieruchomościami oraz Zarządu Dróg Miejskich. Następnie zostaną posadzone w dzielnicowych parkach i miejskich lasach.

Drzewka w choinkach można też osobiście przekazać warszawskim Lasom Miejskim. Ta instytucja uruchomiła kilka punktów zbiórki.

Bardzo podobne zasady obowiązują w innych miastach. W stolicy akcja zbierania choinek trwa do końca marca, w innych miastach często podawane są konkretne terminy odbioru choinek. W zasadzie wszystkie samorządy doceniają jednak wartość suchych choinek i chętnie je zagospodarowują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wsydy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wsydy