Trwa ładowanie...
matka
16-05-2011 11:54

Jak zarobić, siedząc w domu z własnym (i cudzymi) dziećmi?

Wiele mam, które spędzają pierwsze miesiące życia swojej pociechy w domu, chciałoby pracować

Jak zarobić, siedząc w domu z własnym (i cudzymi) dziećmi?Źródło: Thinkstockphotos
d2qxow5
d2qxow5

Po prostu - opiekując się własnym dzieckiem, zaopiekujmy się także dziećmi cudzymi. "Dzienna Mama" to projekt znany od dawna w zachodniej Europie. To profesjonalna usługa. Niepracująca mama zakłada w domu mini-przedszkole i zajmuje się dziećmi innych, pracujących matek. "Dzienne Mamy" nie kończą pracy o godz. 16 jak większość przedszkoli - można zostawić malucha nawet na noc.

U "Dziennej Mamy" dziecko przebywa w środowisku bardzo zbliżonym do rodzinnego. W dużej grupie w żłobku lub w przedszkolu dziecko czuje się anonimowo, a u "Dziennej Mamy", prawie tak jak w domu. Jednak nie każda kobieta może otworzyć taką działalność. Musi spełnić określone kryteria. Dobrze jest, aby "Dzienna Mama" miała wykształcenie pedagogiczne, nie jest to jednak wymóg konieczny. Ważniejszy jest jej stosunek do dzieci, zapał. Kandydatka przechodzi szereg szkoleń - szkolenie dydaktyczne, kursy BHP i badania psychologiczne. Nie tylko ona jest egzaminowana, także jej cała rodzina mieszkająca w domu, w którym będą przebywać dzieci.

Wprowadzona w życie 4 kwietnia 2011 roku tzw. ustawa żłobkowa ułatwia także zakładanie domowych żłobków i klubów dziecięcych. W jej myśl żłobki nie są już zakładami opieki zdrowotnej a warunki, które musi spełnić osoba lub instytucja zakładająca placówkę, nie są tak rygorystyczne jak dotychczas. Opieka nad dziećmi do lat trzech może być organizowana w formie żłobka i klubu dziecięcego. Prowadzący taką placówkę mają możliwość otrzymać za każde dziecko objęte opieką, dotację celową z budżetu gminy - jej wysokość ustala rada gminy. Koszty związane z pobytem dziecka w żłobku lub klubie malucha pokrywają rodzice. Aby móc otworzyć żłobek domowy lub klub dziecięcy i sprawować opiekę nad dziećmi do lat 3 trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie lub je uzupełnić. Opiekunem może być pielęgniarka, położna, opiekunka dziecięca, nauczyciel wychowania przedszkolnego, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej lub pedagog opiekuńczo-wychowawczy. Osoby, które posiadają wykształcenie średnie i chcą być opiekunem w żłobku lub
klubie malucha, muszą posiadać co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3 lub przejść 280 godzinne szkolenie, z czego 80 godzin to praktyki zawodowe.

Muszą być także spełnione odpowiednie wymogi lokalowe i sanitarne, czyli mieszkanie musi przejść gruntowny remont, co wiąże się z kosztami. Żłobek lub klub malucha powinien posiadać bezpośrednie, osobne wyjście na plac zabaw, a także zapewniać możliwość leżakowania niemowląt np.: na werandzie czy tarasie, ściany i podłogi w pomieszczeniu mają być pokryte materiałami zmywalnymi. Zainwestowane pieniądze można odzyskać w ciągu kilku lat, a w przypadku większych placówek nawet wcześniej. Później dopiero zaczyna się zarabiać. Czesne od dziecka w zależności od miejscowości wynosi od 300 zł w mniejszym mieście do 1000 zł w Gdańsku czy Warszawie. Najdroższe są placówki, które oprócz opieki podstawowej oferują coś specyficznego, np. naukę języka, muzyki i zajęcia dodatkowe.

AD/MA

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5