Jak zatrudnić pracownika, przeżyć i nie zwariować
Drobni polscy przedsiębiorcy boją się przyjmować ludzi do pracy. Przyczyny to zawiłe i zmienne przepisy, miliony formalności, absurdalna biurokracja
21.05.2012 | aktual.: 21.05.2012 11:16
Drobni polscy przedsiębiorcy boją się przyjmować ludzi do pracy. Przyczyny to zawiłe i zmienne przepisy, miliony formalności, absurdalna biurokracja - alarmuje "Dziennik Polski".
Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, doradcy Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych "Lewiatan", nawet 200 tys. ludzi mogłoby dostać pracę od zaraz, gdyby procedury były prostsze.
Mordasewicz sam próbował niedawno zatrudnić pracowników i utknął na etapie formularzy, jakie pracodawca musi zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Jestem ekspertem największej organizacji pracodawców i od lat członkiem Rady Nadzorczej ZUS! Jeśli ja sobie z tym nie poradziłem, to jak ma to zrobić Kowalski? - pyta.
Jeremi Mordasewicz zaznacza, że samo przyjęcie pracownika to dopiero początek biurokratycznej mitręgi. Litania obowiązków pracodawcy zajmuje w Kodeksie pracy sześć razy więcej miejsca niż spis obowiązków pracownika.
Jak zatrudnić pracownika? Radzi Monsterpolska.pl
Zatrudniając pracownika potrzebna jest umowa o pracę, która powinna określać:
rodzaj wykonywanej pracy
miejsce wykonywania pracy
wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia
wymiar czasu pracy
termin rozpoczęcia pracy.
Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę:
umowa na czas nieokreślony;
umowa na czas określony;
umowa na okres próbny;
umowa na zastępstwo;
umowa na czas wykonania określonej pracy;
umowa w celu przygotowania zawodowego.
Decydując się na zatrudnienie pracownika na umowę o pracę musi Pan liczyć się z wynikającymi z tego faktu obowiązkami: pokrywaniem wynagrodzenie pracownika, odprowadzaniem należnych składek ZUS oraz konieczności zapewnienia obsługi administracyjnej (naliczanie wynagrodzenia, terminowość i prawidłowość wypełniania i składania dokumentów ZUS, obliczanie wymiaru przysługującego urlopu, prowadzenie kartotek pracowniczych i kartotek zasiłkowych, przeszkolenie bhp, badania okresowe). Przed rozpoczęciem wykonywania pracy przez pracownika należy go wysłać na badania lekarskie oraz szkolenie BHP. Wykonuje się je na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w godzinach pracy. Pracownik zachowuje za ten okres prawo do wynagrodzenia.
Pracodawca jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne ma obowiązek zgłosić swojego nowozatrudnionego pracownika do ZUS i odprowadzać za niego odpowiednie składki. Zgłoszenia do ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni od zatrudnienia.
Wszystkie informacje związane z dofinansowaniem tworzenia nowych miejsc pracy można znaleźć we właściwym urzędzie pracy. Są one zróżnicowane w zależności od miejscowości i regionu.