Jak znaleźć pierwszą pracę? Oto osiem wskazówek ekspertów HR

Bezrobocie nadal dotyka przede wszystkim ludzi młodych. Na europejskich rynkach pracy wciąż trwa niekorzystna koniunktura; około 6 milionów Europejczyków poniżej 25 roku życia nie ma stałej pracy. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce. Jak w tak konkurencyjnej sytuacji odnaleźć się na rynku pracy?

Jak znaleźć pierwszą pracę? Oto osiem wskazówek ekspertów HR
Źródło zdjęć: © Fotolia | vadymvdrobot

Około 6 milionów Europejczyków poniżej 25. roku życia nie ma stałej pracy. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce, stan bezrobocia w grupie osób 25-34 lata według danych GUS-u sięgnął już progu 28,8 proc., co oznacza, że co czwarty absolwent szkoły wyższej pozostaje bez zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji szukać pracy? Warto zwrócić uwagę na praktyczne wskazówki specjalistów HR, którzy obserwując i analizując oczekiwania pracodawców, mogą podpowiedzieć kandydatom, od czego zacząć szukanie pierwszej pracy.

1. Kursy, staże, praktyki

Już w czasie studiów korzystaj z możliwości, jakie daje odbycie nawet bezpłatnych staży czy praktyk. Udział w takich przedsięwzięciach pozwali na określenie, w jakich zadaniach czujesz się dobrze, jak zaadaptować się w organizacji.

Jeśli twoja uczelnia oferuje możliwość odbycia dodatkowych kursów językowych, komputerowych lub treningów psychologicznych dotyczących samorozwoju czy motywacji, również bierz w nich aktywny udział. Nigdy nie wiesz, co ci się przyda w pierwszej pracy i na jakie umiejętności zwróci uwagę twój potencjalny pracodawca.

2. Specjalizacja w wybranej branży

Znajdź branżę, która cię interesuje i postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat: specyfika, regulacje prawne czy unijne, główni gracze, otoczenie i partnerzy biznesowi, konferencje, eventy. Bądź na bieżąco z branżowymi newsami, szczególnie tymi dotyczącymi zmian własnościowych, fuzji, rebrandingu, wprowadzenia nowego produktu na rynek, pozyskania znaczącego klienta itp.

Pogłębiona wiedza na temat danej branży czy firmy pozwoli ci zdobyć przewagę nad konkurentami starającymi się o to samo stanowisko, a mającymi często jedynie powierzchowną wiedzę. Na bieżąco monitoruj strony www firm, które cię interesują, wiele z nich zamieszcza ogłoszenia o pracę właśnie w takich witrynach.

3. Udział w konkursach

Wiele firm, organizacji czy różnego rodzaju instytucji często organizuje konkursy. Są to najczęściej dobrze dofinansowywane pomysły na własny biznes (tzw. start up). Bez względu na to, które zajmiesz w nich miejsce, takie doświadczenie podnosi twoją pozycję. Jest to znakomity trening kreatywności i możliwość bliższego poznania potencjalnego pracodawcy – inwestora.

4. Wolontariat

To niezawodna metoda, aby spróbować swoich sił przy różnego rodzaju projektach realizowanych przez fundacje i stowarzyszenia. Od pomocy osobom potrzebującym po logistyczne rozwiązania i zadania realizowane w ramach dużych wydarzeń kulturalnych, sportowych czy samorządowych. Pracodawcy zwracają uwagę, czy osoba niemająca jeszcze doświadczenia zawodowego jest aktywna w innych dziedzinach życia, jakich podejmuje się inicjatyw. Takie działania kształtują odporność na stres, pracę pod presją czasu, samodzielność i gotowość do podejmowania decyzji.

5. Internet i social media

Wpływ nowych technologii, internetu i portali społecznościowych od paru lat kreuje nowe trendy w procesie rekrutacji. Zadbaj o swój wizerunek na profesjonalnych serwisach. Dla osób zawodowo związanych z procesem rekrutacji, internet jest bardzo ważnym źródłem informacji o potencjalnych kandydatach do pracy. Warto też zwrócić uwagę, jakie materiały dotyczące twojej osoby są widoczne publicznie. Warto zadbać o politykę prywatności tak, aby nie kłóciła się ona z twoim wizerunkiem zawodowym.

6. Sieć znajomych

Osoby szukające pracy bardzo często nie doceniają roli rodziny i znajomych w poszukiwaniu informacji o wakacie, a często jest to sprawdzone i wiarygodne źródło wiedzy. Ponadto, im więcej osób z naszego kręgu znajomych poinformujemy o tym, że szukamy pracy, tym bardziej zwiększymy prawdopodobieństwo tego, że ktoś przekaże nam ciekawą ofertę.

7. CV i list motywacyjny

O tym, jak powinno wyglądać profesjonale CV i list motywacyjny powiedziano już chyba wszystko. Niemniej i tak pojawiają się wpadki, w postaci mało profesjonalnych zdjęć albo nieaktualnych. Osoby, które wciąż nie są pewne czy ich dokumenty spełniają wymagania dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych, mogą sprawdzić dostępne aktualne wzory na wielu stronach o tematyce HR. Należy jednak pamiętać, że szukając pracy w branżach artystycznych czy wymagających kreatywności, warto przygotować „autorskie” CV, odbiegające od tradycyjnego szablonu.

8. Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli uda nam się przejść do tego etapu rekrutacji, warto przećwiczyć sobie odpowiedzi na spodziewane pytania, które mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nagrać je, a następnie obejrzeć i przeanalizować pod kątem naszej postawy, mowy ciała, gestów, sposobu formułowania wypowiedzi. Warto poprosić znajomą osobę o obiektywną ocenę i ewentualne sugestie, co powinniśmy zmienić w naszej autoprezentacji.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, żeby w trakcie rozmowy unikać kłamstw, skupiać się na tych silnych stronach, które potrafimy poprzeć przykładami. Umieć z przekonaniem opowiadać o swoich zainteresowaniach, pokazać przyszłemu pracodawcy, że ma się pomysł na samego siebie.

Broker HR

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)