Trwa ładowanie...
d1l9qyh
21-09-2011 11:01

Jakie działania podejmie Fed?

Inwestorzy z niecierpliwością wyczekują na dzisiejszą decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych i oczekują, iż Fed uruchomi dodatkowe narzędzia, co było zasygnalizowane w Jackson Hole, który miałyby wesprzeć amerykańska gospodarkę.

d1l9qyh
d1l9qyh

Rynki oczekują, iż w związku z napływającymi słabymi danymi z USA, Fed zdecyduje się na tzw. „operacje twist” polegająca na zamianie w portfelu Fed obligacji krótkoterminowych na długoterminowe, c o miałoby służyć obniżeniu rentowności obligacji długoterminowych. Najprawdopodobniej oprócz konkretnych rozwiązań Fed pozostawi sobie otwartą drogę do dalszych ewentualnych działań poprzez zapewnienie, że ma jeszcze jakieś asy w rękawie, których zastosowanie rozważa.

Na rynkach utrzymują się nienajlepsze nastroje. Co więcej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował wczoraj, iż strefa euro i Stany Zjednoczone mogą ponownie popaść w recesję, o ile szybko nie uporają się z problemami gospodarczymi, którymi mogą zarazić resztę świata. Ponadto opublikowane w dniu wczorajszym dane były słabe. Indeks nastrojów gospodarczych po raz kolejny spadł w Niemczech i strefie euro odpowiednio do poziomu -43,3pkt. oraz -44,6pkt. w sierpniu. Kiepskie były również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie liczba nowych inwestycji budowlanych spała w sierpniu o 5%.

Na rynku walutowym inwestorzy częściowo zamykają długie pozycję w dolarze przed zakończeniem dwudniowego posiedzenia FOMC, co przełożyło się wczoraj na wzrost kursu EURUSD w rejon luki spadkowej. Agencja S&P oceniła, że ryzyko niewypłacalności Włoch jest odległe, co mogło nieco poprawić sentyment do euro. Z Grecji również napływały lepsze informacje. Obecny kryzys zadłużenia w Europie będzie jednak nadal ciążył euro, a inwestorzy coraz ostrożniej podchodzą do obligacji państw Eurolandu o czym świadczy wyraźny wzrost notowań kontraktów CDS, ubezpieczających posiadaczy obligacji państw strefy euro.

EURPLN
Eurozłoty zbliżył się dzisiaj w okolice tegorocznych maksimów w rejonie 4,40. Raczej mało prawdopodobne wydaje się, żeby ten rejon został naruszony przed komunikatem FOMC. Inwestorzy będą woleli raczej poczekać na rozwój wydarzeń. Z technicznego punktu widzenia przełamanie oporu na poziomie 4,4050 otworzy drogę do kontynuacji wzrostów w rejon 4,4383, który wyznacza projekcja 127,2% całości wrześniowej fali spadkowej.
EURUSD
Euro pozostaje słabe. Wczorajsze odreagowanie w okolice luki spadkowej było dobra okazją do wznawiania krótkich pozycji w eurodolarze, zgodnych z trendem. Dopóki będzie działała strefa oporu 1,3750-1,3790, to nie ma co liczyć na jakieś większe odreagowanie. Sentyment do europejskiej waluty pozostaje słaby. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,3600, kolejny to okolice 1,3500.
GBPUSD
Po raz kolejny 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym zadziałała bardzo dobrze jako krótkoterminowy opór. Poziom 1,5750 wynikający z połowy zniesienia całości ostatniej fali spadkowej z okolic 1,5869 został wybroniony. Dzisiaj na GBPUSD mamy już nowe minimum lokalne. Funt traci po publikacji notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

EURCHF
Frank stracił wczoraj na wartości na skutek spekulacji, iż SNB może zdecydować się na zmianę dotychczasowego kursy obrony EURCHF z 1,20 na 1,25 (szwajcarski minister finansów wspomniał ostatnio, że kurs równowagi dla gospodarki to poziom 1,35 CHF za euro). EURCHF wzrósł wczoraj w rejon 1,2210, a dzisiaj notowani ustaliły nowe maksimum lokalne w rejonie 1,2320.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d1l9qyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l9qyh