Jankowiak z PRB: RPP nie powinna obniżać stóp procentowych
Warszawa, 21.04.2016 (ISBnews) - Obniżka stóp procentowych w Polsce raczej nie miałaby większego przełożenia na sferę realną gospodarki, uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu (PRB) Janusz Jankowiak. Nie można jednak całkowicie wykluczyć dalszego poluzowania polityki monetarnej przez członków nowej Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
21.04.2016 | aktual.: 21.04.2016 10:53
"Obniżka stóp procentowych w Polsce raczej nie miałaby większego przełożenia na sferę realną gospodarki. W Polsce nie podaż kredytów jest problemem, tylko popyt na kredyt inwestycyjny. A działania rządu, jak do tej pory, wciąż wspierają konsumpcję i skłaniają banki do ograniczenia akcji kredytowej i zwrot w kierunku zwiększenia udziału w niej produktów wysokomarżowych, czyli głównie kredytów konsumpcyjnych, najlepiej gotówkowych" - uważa Jankowiak.
Według niego, należy również wziąć pod uwagę ryzyko walutowe, a wszystko wskazuje na to, że złoty będzie się raczej osłabiał.
"Tych czynników wpływających na deprecjację złotego jest więcej, a jeżeli jeszcze dołożymy do tego ewentualną obniżkę stóp procentowych, to należy rozważyć ewentualne krótko- i długookresowe korzyści i straty z pogłębienia deprecjacji. Moim zdaniem, taka obniżka stóp procentowych nie powinna nastąpić" - podkreślił Jankowiak.
"Z drugiej jednak strony, jeżeli się okaże, że banki centralne w regionie będą nadal łagodzić politykę monetarną i będzie rosła presja na łagodzenie polityki pieniężnej przez nasz bank, to nie mogę wykluczyć, że w nowej RPP znajdzie się większość, która poprze taką decyzję. Choć uważam, że Rada większą uwagę przykładać będzie raczej do zmian w stosowanych instrumentach polityki monetarnej. Zobaczymy to w nowych założeniach na rok 2017" - dodał Jankowiak.
Jego zdaniem inflacja może wyjść po raz pierwszy ponad "zero" jesienią tego roku, ale do celu NBP będzie jej jeszcze bardzo daleko (2,5% +/- 1 pkt proc.).
Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%,
Marek Knitter
(ISBnews)