Trwa ładowanie...
euro

Japonia kupi obligacje krajów strefy

Początek tygodnia przynosi delikatne odreagowanie wcześniejszego osłabienia euro. Wspólnej walucie pomagają deklaracje państw azjatyckich ws. gotowości do inwestowania w obligacje krajów strefy. Mimo to, perspektywy dla notowań euro nadal nie są szczególnie dobre

Share
Japonia kupi obligacje krajów strefy
Źródło: X-Trade Brokers
d1542mb

EURUSD - najpierw Chiny, teraz Japonia

Notowania pary EURUSD notowały nieśmiałe wzrosty od początku wczorajszego handlu w Europie. O możliwości korekcyjnych wzrostów pisaliśmy wczoraj w pulsie rynku (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18759). Korektę tę wsparł w trakcie handlu azjatyckiego japoński minister finansów. Zapowiedział on gotowość do zainwestowania rezerw walutowych Japonii w obligacje mające sfinansować pomoc dla Irlandii. Teoretycznie jest to dobra wiadomość dla notowań europejskiej waluty.

W praktyce jednak ruch ten postrzegany jest przede wszystkim jako polityczny. Wcześniej bowiem Chiny zapowiedziały, iż będą inwestować w hiszpańskie obligacje i rynek odbiera japońską deklarację jako rywalizację o pozycję lidera w regionie. Sygnał dla notowań euro byłby znacznie bardziej korzystny, gdyby kraje azjatyckie decydowały się na zakup obligacji krajów PIIGS postrzegając ich rentowności jako atrakcyjne. Testem wartości japońskiej deklaracji będą rezultaty aukcji długu które kraje PIIGS przeprowadzą w tym tygodniu. Dziś 26-tygodniowe bony sprzedaje Grecja, ale ważniejsze będą aukcje obligacji – jutro portugalskich, w czwartek hiszpańskich i włoskich.

Wracając do notowań pary EURUSD potencjał wzrostowy dla korekty ograniczony jest oporami na poziomach 1,3055 i 1,3165 (więcej http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18769), natomiast sytuacja w dłuższym terminie jest niezmieniona i pozostaje negatywna. Zmianę przynieść mogłyby dopiero wzrosty powyżej połowy korpusu świecy z zakończonego tygodnia (okolice 1,3120) i poziomu 1,3165 z interwału dziennego.

d1542mb

W kalendarzu - greckie bony i wystąpienia członków Fed

Kalendarz na wtorek jest jeszcze relatywnie spokojny. Wydarzeniem w Europie będzie zapewne przetarg greckich bonów 26-tygodniowych, jednak ze względu na to, iż jest to dług krótkoterminowy (spłacany w okresie, kiedy Grecja objęta będzie pomocą zewnętrzną), jego znaczenia nie należy przeceniać. W USA mamy wystąpienia dwóch członków Rezerwy Federalnej: Charles Plosser o 14.30 i Narayana Kocherlakota o 18.00 naszego czasu. W Kanadzie o 14.15 podane zostaną dane o rozpoczętych budowach domów (konsensus 179 tys.).

dr Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1542mb

Podziel się opinią

Share
d1542mb
d1542mb